Modré světlo a barva brýlových skel

Brýle blokující modré světlo s čirými, žlutými a červenými skly

Nadměrné vystavování se modrému světlu je jedním z témat moderního člověka - některým z nás může modré světlo slušně zatočit se spánkovým cyklem, nebo způsobovat jiné potíže. Obrazovky a displeje, které modré světlo vyzařují, nás ale obklopují v každodenním životě a už si bez nich svět neumíme představit. Co dělat, pokud na sobě cítíme negativní dopady světelného záření? Pořídit si čiré brýle s filtrem modrého světla? Nebo sáhnout rovnou po žlutých nebo červených čočkách? Pojďme spolu zjistit, co vlastně potřebujete a očekáváte.

Pro obecnější informace o modrém světle, jeho vlivech na naše zdraví a produktech, které nabízíme, přejděte na tuto stránku:

Čiré brýle proti modrému světlu

brýle s filtrem modrého světla

Jakýkoli druh čirého, nezabarveného skla, nemůže technicky nikdy absorbovat více než 30 % veškerého modrého světla. Naše brýlové filtry modrého světla ho pohlcují až 20 %. Účelem těchto brýlí však není úplné blokování modrého světla; lidé totiž jistou míru modrého světla biologicky potřebují - udržuje nás totiž během dne produktivní a bdělé. Čiré brýle s filtrem mají za cíl snížit zátěž způsobenou umělým modrým světlem v našem každodenním životě. Proto jsou často označovány jako "počítačové brýle", které jsou vhodné pro použití v interiéru, především při dlouhodobém sledování obrazovky. Brýle s čirým filtrem tak mohou pomoci snížit digitální únavu očí, předcházet bolestem hlavy a očí, nebo zamezit ztrátě celkové produktivity.

Ideální pro:

Každodenní nošení v interiéru

Zmírnění zátěže způsobené nadměrným umělým osvětlením

Zachování věrných barev při sledování obrazovky*

Naše skla s filtrem modrého světla mají zároveň několik standardních povrchových úprav

Méně vhodné pro:

Osoby s vyšší mírou citlivosti na modré světlo

Osoby s výrazně narušeným spánkovým cyklem

*Upozorňujeme, že jakýkoli filtr modrého světla v nepatrné míře ovlivňuje vnímání barev, proto brýle s filtrem nedoporučujeme lidem, kteří pro svou práci potřebují 100% věrné vnímání barev, např. grafici.

Žluté brýle proti modrému světlu

žluté brýle s filtrem modrého světla

Na škále míry blokování modrého světla se o stupeň výše nad čirými brýlemi nacházejí brýle se žlutými skly. V závislosti na kvalitě čoček ho mohou blokovat mezi 50-70 % a stále tak nechávají procházet jistou část modrého spektra světelného záření. Žluté čočky samozřejmě ovlivňují vnímání barev, ale o to více mohou pomoci zmírnit digitální únavu očí, bolesti hlavy a migrény, upravit narušený spánkový cyklus a ulevit od dalších souvisejících potíží. Může je nosit kdokoli, ale obecně jsou určeny lidem s vyšší citlivostí na modré světlo nebo lidem, kteří tráví hodiny intenzivním sledováním obrazovky, např. profesionálním hráčům. Proto se žlutě zabarveným brýlím také někdy říká "herní brýle". Navíc bylo prokázáno, že nošení brýlí se žlutým zabarvením čoček může pomoci lidem trpícím sezónními depresemi a stresem.

Ideální pro:

Použití v interiéru i exteriéru, během dne a před setměním

Osoby s vyšší citlivostí na modré světlo: poskytují větší úlevu od bolestí hlavy, únavy očí a dalších symptomů způsobených umělým modrým světlem

Osoby trpící stresem, úzkostí a sezónní depresí

Osoby s narušeným spánkovým cyklem

Méně vhodné pro:

Osoby, které chtějí dikrétnější, méně nápadnou ochranu proti modrému světlu

Přesné vnímání barev

Osoby s vážně narušeným spánkovým cyklem

Červené brýle proti modrému světlu

brýle s červenými skly

Nejvyšší možnou míru blokace modrého světla zajišťují brýle s červenými nebo oranžovými skly, které ho absorbují až 80 %. Protože lidé jistou míru modrého světla během dne biologicky potřebují, jsou tyto brýle určeny především pro použití před spaním. Červené brýle by se měly nosit 2-3 hodiny před usnutím, protože umožňují zdravou produkci melatoninu, spánkového hormonu. Proto se tomuto typu brýlí blokujících modré světlo říká také "brýle na spaní". Pokud modré světlo vážně ovlivňuje váš spánkový režim, jsou brýle s červeným zabarvením proti modrému světlu vhodnou volbou. Mějte na paměti, že tyto brýle silně změní vaše vnímání barev a není vhodné je nosit přes den.

Ideální pro:

Zajištění optimalizovaného spánkového cyklu

Nošení večer, před spaním

Méně vhodné pro:

Používání během dne

Jasné vnímání barev**

**Ačkoliv brýle s červenými skly proti modrému světlu je možné nosit venku i uvnitř, nikdy byste je neměli používat v situacích, kdy je potřeba zachovat jasné vidění, např. při řízení nebo při manipulaci s těžkými stroji.

Kupte si dioptrické nebo nedioptrické brýle a přidejte k nim filtr modrého světla: