Různé barvy skel slunečních brýlí

Sluneční brýle jsou víc než jen módní doplněk. Vaše oči, spolu s jemnou kůží okolo, jsou citlivé na škodlivé UVA a UVB záření. Ačkoliv jsou některé kontaktní čočky vybavené UV filtrem, je dobré myslet i na sluneční brýle a jejich výběr nepodcenit. Možná tušíte, že barva skel slunečních brýlí má vliv i na naše vidění.

Obecná mylná představa mnoha lidí je, že čím jsou skla tmavší, tím lepší je i ochrana proti záření. Míra zatmavení však zdaleka nehraje tak důležitou roli. Místo toho je dobré se zaměřit na to, aby brýle opravdu obsahovaly UV filtr. Mohlo by vás také zajímat, jestli jde zároveň o brýle polarizační, které navíc snižují oslnění.

Sepsali jsme pro vás vlastnosti jednotlivých barevných odstínů skel, abychom vám usnadnili výběr nových slunečních brýlí. Možná nebude jednoduché si nakonec pořídit jen jedny. Na druhou stranu, proč nemít těchto kvalitních doplňků více!

Černá

Černá skla jsou vhodná pro všechny typy příležitostí a do všech světelných podmínek. Jinými slovy tyto sluneční brýle můžete nosit prakticky kdykoliv. Jedná se o nejtmavší zabarvení brýlí, se kterým vidíte přirozené barvy a vašemu zraku se dostává skvělé ochrany.

Černá barva skel slunečních brýlí

Modrá

Odstíny modré snižují celkový jas a zlepšují tak percepci barev, pomáhají vidět ostře obrysy a redukovat oslnění. Brýle s modrými skly se tak skvěle hodí například pro sledování venkovních akcí. Modré zabarvení je také velmi funkční v mlze a při sněžení.

Modrá barva skel slunečních brýlí

Hnědá

Hnědá je nejběžnější barva skel slunečních brýlía je velmi efektivní za všech světelných podmínek. Toto zabarvení skel funguje nejlépe za slunečného počasí, nebo když je částečně zataženo. Brýle s hnědými skly zlepšují vnímání kontrastu a hloubky a hodí se skvěle například na řízení nebo pěší turistiku.

Hnědá barva skel slunečních brýlí

Červená, oranžová a vínová (burgundy)

Všechny tyto barvy snižují oslnění a prohlubují vnímání barev. Skla v těchto odstínech poskytují výborné kontrastní vidění a skvěle se hodí na řízení nebo zimní sporty. Při mlze nejsou příliš efektivní.

Červená barva skel slunečních brýlí

Žlutá

Žlutá skla zajišťují jasné vidění za zhoršených světelných podmínek, jako jsou oblačnost nebo mlha. Žluté zbarvení může lehce zkreslovat ostatní barvy, nicméně díky své schopnosti fitrovat modré světlo z obrazovek zklidňuje napětí očí. Tyto brýle jsou skvělou volbou na lyže, horská kola, lov, nebo další outdoorové aktivity.

 Žlutá barva skel slunečních brýlí

Zlatá

Z hlediska efektivity je zlatá středem mezi žlutou a hnědou - zlepšuje vnímání hloubky a je vhodá i do horších světelných podmínek. Tato skla se tedy skvěle hodí do všech druhů počasí a jsou dobrou volbou pro řízení nebo pěší turistiku.

 Zlatá barva skel slunečních brýlí

Zelená

Zelená snižuje jas a hodí se tak pro všechny outdoorové aktivity. Funguje dobře za všech světelných podmínek, ať už je slunečno, nebo pod mrakem. Zelená skla navíc umožňují kvalitní vnímání kontrastu.

Zelená barva skel slunečních brýlí

Šedá

Šedé zabarvení snižuje oslnění a zlepšuje percepci barev za všech světelných podmínek. To znamená, že tyto brýle můžete nosit prakticky kdykoli potřebujete. Šedá skla jsou světlejší, než černá, ale podobně jako černá varianta zachovávají vnímání přirozených barev a poskytují kvalitní ochranu zraku.

Šedá barva skel slunečních brýlí

Růžová a růžovozlatá

Růžová skla zlepšují vnímání hloubky, snižují napětí očí a celkově se velmi příjemně nosí. Při mlze nebo oblačnosti jsou méně efektivní, nicméně fungují dobře za všech ostatních světelných podmínek. Růžová skla se skvěle hodí na řízení, jelikož umožňují dobrou viditelnost vozovky.

 Růžová barva skel slunečních brýlí

Fialová

Fialová snižuje jas a co do efektivnosti je někde mezi modrými a růžovými skly. Tato unikátní barva navíc funguje dobře jako originální módní doplněk. S fialovou to zkrátka nebude nuda!

 Fialová barva skel slunečních brýlí

Stříbrná

Stříbrná skla snižují oslnění a zlepšují vnímání barev. Fungují podobně jako šedá nebo černá skla - hodí se na všechny typy příležitostí a do různých světelných podmínek. Zároveň vám zajistí i kvalitní vnímání barev.

Stříbrná barva skel slunečních brýlí