Začátky s kontaktními čočkami - získání předpisu

Vyšetření očí

Přemýšlíte o tom, že se kontaktní čočky stanou součástí Vašich dnů? Předem je třeba popřemýšlet o slušné řádce věcí. Kontaktní čočky jistě shledáte v mnoha směrech praktičtější než dioptrické brýle – zejména, pokud jde o aktivní životní styl. Pro mnoho lidí jsou i pohodlnější a ekonomičtější. Sportovci i ostatní lidé, kteří musí nosit dioptrické brýle, milují především svobodu a flexibilitu, kterou nabízí právě kontaktní čočky. Mnoho lidí také dává přednost obličeji nezakrytému brýlovými obroučkami, které někdy mohou být nevzhledné.

Než začnete nosit kontaktní čočky, je nezbytné podstoupit vyšetření očí u očního specialisty a také první aplikaci kontaktních čoček, kterou provede kontaktolog. Pokud jste kontaktní čočky nikdy nenosili a nemáte s nimi ani žádné teoretické zkušenosti, možná Vás čočky trochu děsí. Ale nebojte! Nošení kontaktních čoček je jednoduché, bezpečné a bezbolestné! Přečtěte si, co můžete očekávat:

  • vyšetření očí a přeměření parametrů oka (dioptrií, průměru a zakřivení)
  • doporučení vhodných kontaktních čoček, které budou odpovídat provedenému měření, Vaší zdravotní minulosti a také Vašemu životnímu stylu
  • kontaktolog Vám kontaktní čočku vloží do oka, nebo Vám s aplikací pomůže. Vy pak můžete posoudit jejich vhodnost a pohodlí
  • od kontaktologa dostanete několik kontaktních čoček na zkoušku, které můžete vyzkoušet v pohodlí domova.


Oční specialista provádí vyšetření oka

Zjišťování detailů

Oční specialista s Vámi povede i podrobný rozhovor, během kterého se bude snažit zjistit, které kontaktní čočky pro Vás budou nejlepší. Bude se pravděpodobně ptát na Váš zdravotní stav, na léky, které užíváte, a na chronická onemocnění, která se vyskytují ve Vaší rodině. Všechny tyto informace jsou pro výběr kontaktních čoček důležité. Buďte tedy upřímní!

  • Jste vášnivý sportovec?
  • Trávíte hodně času venku a na cestách?
  • Trávíte hodně času prací na počítači?
  • Jak důležité jsou pro Vás náklady na nošení?

Upřímné odpovědi na tyto otázky pomohou Vašemu optikovi vybrat ideální čočky. Možná pro Vaše oči budou vhodné kontaktní čočky s prodlouženým režimem nošením, dvoutýdenní kontaktní čočky, měsíční kontaktní čočky, nebo kontaktní čočky jednodenní… Možná budete potřebovat kontaktní čočky pro korekci astigmatismu – čočky torické, a nebo čočky multifokální, které korigují presbyopii. Během vyšetření a dotazování vše zjistíte.

Nasazování kontaktních čoček

Po prvním nasazení kontaktních čoček a v případě, že jste s danými čočkami spokojeni, kontaktolog provede další kontrolu, aby se ujistil, že je vše v pořádku. Pod dohledem svého lékaře se snažte naučit co nejlépe vyjímání a nasazování čoček a také proberte všechny nezbytné otázky hygieny a péče o kontaktní čočky. Také se společně domluvíte na termínu další schůzky, kde lékař provede další kontrolu. Po nějaké době (nejčastěji po měsíci) si promluvíte o Vaší spokojenosti s danými čočkami a také proberete všechny Vaše dotazy a případné problémy. Dostanete také další kontaktní čočky – zkušební, které můžete vyzkoušet doma, než nadejde čas další schůzky a kontroly. Pro tipy, jak snadno nasazovat a vyndávat čočky si přečtěte našeho stručného průvodce, kde je nasazení a vyjmutí popsáno v několika snadných krocích.

Zkušební kontaktní čočky

Zkušební kontaktní čočky od kontaktologa

Pouze oční lékař (kontaktolog) je oprávněn poskytnout Vám zkušební kontaktní čočky. Až ale společně domluvíte na vhodné značce a vyhovující periodě výměny, můžete si pak další kontaktní čočky objednávat v našem obchodě i bez předložení lékařského předpisu. I když budete své čočky objednávat online, nezapomínejte dodržovat pravidelné kontroly u lékaře, který včas zjistí změnu parametrů.

Předpis na kontaktní čočky a předpis na dioptrické brýle

Předpis pro dioptrické brýle se může od předpisu pro kontaktní čočky lišit. Brýlová čočka a kontaktní čočka se při nošení nachází v rozdílných vzdálenostech od oka. Pamatujte na to a před přechodem na odlišný způsob korekce se vždy osobně poraďte s odborníkem.

A co barevné kontaktní čočky?

Pokud máte zájem o nošení barevných kontaktních čoček bez dioptrií pouze pro kosmetické účely, ať už na Halloween nebo například speciální večírek, je opět vhodné konzultovat to s očním lékařem. Je důležité, aby Vám i barevné kontaktní čočky správně seděly a to obzvlášť, když jste nikdy čočky nenosili. Co když máte citlivé oči se sklonem k vysychání? Stejné doporučení platí i pro barevné kontaktní čočky s dioptriemi. Opět využijte konzultace s lékařem.

Česká pošta PPL Zásilkovna GLS
Top