Jak rozumět předpisu na kontaktní čočky nebo brýle?

Máte v ruce předpis od očního lékaře a chystáte se pořídit si kontaktní čočky nebo brýle online? Abyste snáze porozuměli jednotlivým položkám na předpisu, připravili jsme pro vás krátké shrnutí nejdůležitějších bodů. Nahlédněte do anšeho průvodce a pokud budete mít další otázky, neváhejte nás kontaktovat.

Obecný přehled jednotlivých parametrů

Na předpisu najdete několik typů parametrů a hodnot. Tento stručný přehled vám může pomoci informace z předpisu rozklíčovat:

Zkratka: Význam:
OD / R Oculus Dexter značí naměřené hodnoty pro pravé oko
OS / L Oculus Sinister značí naměřené hodnoty pro levé oko
OU Oculus Uterque udává shodné parametry pro obě oči
SP(H), PWR, D Sféra, síla, dioptrie – všechny tyto zkratky udávají dioptrie (+ nebo -)
CYL, CP Cylindr značí naměřený astigmatismus a udává vertikální křivku oka
X, AX Osa udává směr a stupeň cylindru
ADD Add power (adice) označuje extra sílu multifokálních kontaktních čoček
BC Base Curve udává zakřivení kontaktních čočky (oční bulvy)
DIA DIA udává průměr kontaktní čočky
PL Plano značí nulovou dioptrii
PD Pupillary distance značí vzdálenost mezi zornicemi, která je nezbytná pro správné vybroušení brýlových skel při výrobě

Vybrali jsme několik základních otázek, které si naši zákazníci kladou před prvním nákupem kontaktních čoček:

Plus nebo minus?

Pokud trpíte krátkozrakostí (myopií), tak vidíte špatně na dálku a máte pravděpodobně minusové dioptrie. Trpíte-li dalekozrakostí (hyperopií), těžko se vám zaostřuje na blízké předměty a máte plusové dioptrie. Na vašem předpisu bude tato hodnota pravděpodobně označena jako “Sféra dioptrie”. Při zadávání dioptrických hodnot do objednávky buďte pozorní. Zejména pozor na záměnu + a – (minusová hodnota bývá v předpisu označovaná znaménkem =). Pokud si omylem objednáte kontaktní čočky se špatnými parametry, můžete nám vrátit všechna neotevřená balení v souladu s našimi podmínkami pro vrácení a výměnu zboží.

Jak zvolím cylindr a osu?

Cylindr a osa jsou zadávány v případě, že trpíte oční vadou zvanou astigmatismus. Cylindr popisuje sílu astigmatismu a má minusovou hodnotu stoupající v intervalech po 0,25. Osa je určena ve stupních od 0° do 180°. Pokud máte jakékoliv nejasnosti ohledně těchto parametrů, doporučujeme je konzultovat s vaším očním lékařem.

Co znamená hodnota adice?

Pokud trpíte presbyopií neboli stařeckou vetchozrakostí, váš předpis může obsahovat hodnotu tak zvané adice, která určuje doplňkovou dioptrii pro vidění na blízko. Adice se pohybuje od +0.50 do +3.00. Některé značky kontaktních čoček používají místo číslic hodnoty “low / medium / high”. Výrobce kontaktních čoček CooperVision navíc rozlišuje adici pro dominantní a nedominantní oko. V případě nejasností s výběrem adice kontaktujte svého očního lékaře.

Pravé nebo levé oko?

Váš oftalmolog označí na předpisu levé a pravé oko “L” a “R”, nebo použije latinské termíny “Oculus Dexter” (pravé) a “Oculus Sinister” (levé). V případě objednávky dioptrických brýlí vyplňte parametry pro obě oči podle předpisu. Pokud máte na předpisu na kontaktní čočky různé parametry pro každé oko, klikněte na stránce s objednávkou na “Vybrat parametry i pro druhé oko” a zadejte je. Pokud máte stejné parametry pro obě oči, vyplňte příslušná políčka a zadejte počet krabiček čoček.

výběr parametrů pro druhé oko

Mohu použít předpis na brýle pro nákup kontaktních čoček?

Ne. Předpis na kontaktní čočky se může od předpisu na brýle lišit. Kontaktní čočka leží přímo na oku, brýlová čočka je od oka vzálená několik centimetrů – proto se parametry mohou lišit. Navíc předpis na brýle neobsahuje hodnoty průměru (DIA) a zakřivení (BC), které jsou pro objednání správných kontaktních čoček nezbytné.

Tipy pro správné porozumění předpisu na dioptrické brýle

Předpisu snáze porozumíte, když nahlédnete do tabulky (výše). Hodnoty BC a DIA pro vás v tuto chvíli nejsou relevantní – týkají se kontaktních čoček. Pro správné objednání dioptrických brýlí je ovšem nutné znát vzdálenost zornic (PD). Tato hodnota umožní správně vycentrovat brýlové čočky. Je nicméně možné, že vzdálenost zornic nebude na předpisu uvedena, proto doporučujeme si její změření od oftalmologa vyžádat. Máte-li od optika jen jednu celkovou hodnotu pro PD (vzdálenost zornic), vydělte ji 2 a číslo zadejte pro levé i pravé oko. Například při PD 60 zadáte pro každé oko hodnotu 30. Většina lidí má vzdálenost od středu panenky ke kořenui nosu v rozmezí 28–35 milimetrů. Pokud vám váš oční lékař nebo optometrista enaměří hodnotu PD, je možné použít naše virtuální pravítko přímo při objednávání brýlí (vyžaduje přístup k webkameře).

Koupit brýle

Tipy pro správné porozumění předpisu na kontaktní čočky

Oční lékař vám v závislosti na druhu vaší oční vady během prohlídky doporučí kokrétní značku a model kontaktních čoček. Rozdíl je nejen v periodě výměny jednotlivých tipů čoček: jednodenní, čtrnáctidenní nebo měsíční; rozdíly jsou i v materiálu a dalších vlastnostech jednotlivých značek kontaktních čoček. Je dobré vědět, že kontrolu byste měli podstoupit i před aplikací nedioptrických barevných čoček.

Je při výběru čoček důležité zakřivení a průměr?

Zakřivení čočky (BC) označuje, jak těsně čočka přilne na oko. Nižší zakřivení, např. 8.40, znamená, že čočka je více zakřivená a bude na oko těsněji přilnutá. Vyšší hodnota zakřivení, např. 8.70, znamená, že je čočka plošší. Průměr čočky označuje její šířku a je vyjádřen v milimetrech – většinou mezi 13 a 15 milimetry. Drobná odchylka (0.1 nebo 0.2 mm) by neměla mít vliv na kvalitu vidění. Je však vhodnější nosit čočky se zakřivením a průměrem, který vám byl předepsán. Větší odchylky těchto parametrů mohou vést k diskomfortu a zkreslenému vidění.

Platí můj předpis na dioptrické brýle i na kontaktní čočky?

Ne. Parametry pro brýle a kontaktní čočky se mohou lišit. Brýle jsou od očí vzdáleny, kdežto kontaktní čočky jsou umístěny přímo na oku. Kromě toho, že se může lišit dioptrická korekce, předpis na brýle neobsahuje parametr zakřivení a průměru čoček.

Ztratil/-a jsem svůj předpis. Kde mohu zjistit potřebné parametry?

Na Alensa.cz si můžete objednat kontaktní čočky i bez předpisu. Pokud neuběhl víc než rok od vaší poslední kontroly u oftalmologa a nepociťujete žádné změny vidění, můžete použít parametry, které najdete na poslední krabičce s čočkami.

Jak rozumět parametrům na krabičce:

Jak rozumět parametrům kontaktních čoček

Nezapomínejte, že je důležité chodit na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři, a to jednou za rok (pokud lékař neurčí jinak). Předpis starší než jeden rok už nemusí být aktuální i pokud nepociťujete výrazné zhoršení zraku.

Můžu si objednat zkušební čočky?

Alensa.cz není autorizovaným poskytovatelem zkušebních čoček. Zkušební čočky vám může předepsat pouze oftalmolog nebo optometrista. Pokud chcete vyzkoušet čočky s možností garance vrácení peněz, můžete vyzkoušet naše čočky značky TopVue. Pokud vám nebudou vyhovovat, vrátíme vám celou částku.

Koupit kontaktní čočky

Komentáře (14)

Odpovědět na # - Zrušit
#1757
Lucie

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, co si objednat za kontaktní čočky když mám na jednom oku -6 DIO, +4 CYL, 95° OSA a na druhém oku -4.50 DIO, +2 CYL, 86°OSA ?? Vím že je tam nějaký přepočet, ale raději píšu. Děkuji

#1758
Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme za otázku. Ve Vašem případě je nutné plusové cylindry přepočítat a tyto hodnoty pak ještě upravit dle tabulky. Vyšly by dioptrie –2,00, cylindr –3,75 a osa 180° pro první oko a dioptrie –2,50, cylindr –1,75 a osa 180° pro druhé oko. Výběr parametrů je jedna věc a musíme říci, že vzorečky a tabulky jsou orientační a vždy rozhoduje pocit a ostrost vidění po vyzkoušení konkrétních čoček. Druhá věc ale je pohodlí při nošení. To je ovlivněné materiálem kontaktních čoček. Abychom Vám tedy mohly dát tip na vhodné čočky, potřebovali bychom vědět, zda s nějakými čočkami už máte zkušenost a případně jakou. Zatím Vám přejeme hezký den.

#1751
LENKA

Dobry den,byla jsem na mereni v optice.tatinek po sedem zakalu..obou oci..druhe ma i spadle vicko,pocit rezani a skrabani.operace 1.7..v optice mu namerili cylindr..tak ty puvodni pusobili hodne silne.ale nove bryle odskakuji..vidi na cteni misto ve vzdalenosti 30cm tak az 40-50..pocit odskoku a neprijemne pri noseni.byla jsem se zeptat v optice.ale bylo j sdeleno ze si na to ma zvyknout..nechci po operaci aby mel spatne bryle..od lekare ma dalka od -0,25 cyl -0,50 os -0,75 cyl -1 V optice mu vydali dalka po +0 cyl =0,50 Lo +0 cyl +0,75 Blizko po +1,5 =0,50 Lo +2 +0,75 Je to mozne..neni chyba ve znamenkach nebo cylindrech..at me zase neposlou pryc..dekuji moc moc

#1752
Zákaznický servis

Dobrý den, díky za otázku. V optice mají pravdu, že na nové brýle je nutné si zvyknout. Váš tatínek navíc dostal nové multifokální brýle a u těch může být doba zvykání znatelně delší. Parametry by měly být v pořádku – zápis se liší dle jednotlivých očních specialistů, dle přístroje, na kterém bylo provedené měření… Jiný zápis dostanete z měření a jiný je na obalech od brýlových skel. Tatínek by si měl na nové brýle postupně přivykat. Může začít v menších intervalech několikrát za den a postupně čas nošení prodlužovat. Kdyby si tatínek ani po 2 – 3 týdnech nezvykl, konzultujte problém opět o očním specialistou. V případě, že se budete chtít zeptat na cokoli dalšího, napište nám. Přejeme Vám hezký den.

#1747
Kristýna

Dobrý den, objednala jsem u Vás brýle, kde mám na levé oko v předpisu napsáno: plan, =,0,50, 170. Do objednávky jsem zadala: dioptrická hodnota 0.00, cylindr -0,50 a osa 170. V optice mi dle stejného předpisu vyhotovili druhé brýle, kde mi k výrobě napsali parametry: - 0,50 + 0,50 a 80 stupňů. Jedná se o totožné brýle? Přijde mi, že vidím před obě rozdílně. Děkuji Vám za odpověď.

#1748
Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme za otázku. Plusový cylindr je možné převést. Ovlivní to všechny hodnoty, ale korekce je i tak totožná. Pokud máte z brýlí od nás jakýkoli špatný pocit, neváhejte kontaktovat náš zákaznický servis na tel. čísle + 420 226 292 8­95. Zatím Vám přejeme hezký den.

#1741
Irina

Dobry den, mam OD: -7.50, CYL -0.75, AX 180; OS: -7.62, CYL -0.75, AX 5. Jake zvolit cocky (mesicni)? Ted' mam bezne sfericke cocky, -6.5 (pracuju hodne s pocitacem, proto jsem zvolila mensi dioptrie). Dekuji!

#1742
Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Irino, děkujeme za otázku. Podle naměřených dioptrií bychom Vám doporučili pro pravé oko dioptrii –7,00, cylindr –0,75 a osu 180°. Pro levé oko dioptrii –7,00 (předpokládáme, že naměřená je 7,50), cylindr –0,75 a osu 180°. Čočky doporučujeme TopVue Premium for Astigmatism, u kterých funguje služba Garance vrácení peněz. Protože jste nosila dioptrie nižší a bez cylindrů, je možné, že bude očím chvíli trvat než si na nový typ korekce zvyknou. V případě, že bychom pro Vás mohli udělat něco dalšího, napište nám. Přejeme Vám hezký den.

#1735
Iveta

Dobrý den, na pravém oku mám - 2,25,, cylindr - 0.75,,osa 9...levé oko - 2.5. Jaké zvolit dioptrie a hodnoty pro čočky, ráda bych jednoddeni. Děkuji za odpověď.

#1736
Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme za otázku. Pro pravé oko budete potřebovat torické kontaktní čočky. Doporučujeme dioptrii –2,25, cylindr –0,75 a osu 10°. Pro levé oko čočky pouze s dioptrií –2,50. Oblíbené jsou například čočky Dailies AquaComfort Plus a Dailies AquaComfort Plus Toric, nebo například MyDay daily disposable a MyDay daily disposable toric. Pokud nemáte s čočkami zatím žádné zkušenosti, zvažte konzultaci se svým očním specialistou. V případě, že se budete chtít zeptat na cokoli dalšího, napište nám. Přejeme Vám hezký den.

#1731
Zubáková

dobrý den , prave oko +2,75 leve oko +2,75, cyl + 0,25 , osa pro obě oči 145 chci jednodenní , do budoucna možná i měsíční. Jaké volit ? díky

#1732
Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Pokud dobře chápeme zápis parametrů, máte pro pravé i levé oko naměřené stejné hodnoty dioptrií, cylindru i osy. Pro korekci bychom Vám doporučili čočky pouze se sférickou dioptrií. Vaše naměřené cylindry jsou nízké a není tedy nutné volit torické kontaktní čočky. Dioptrii bychom Vám doporučili +3,00. Čočky bychom Vám doporučili TopVue One+ nebo TopVue Elite+. U čoček je zavedena služba Garance vrácení peněz, takže když Vám čočky nebudou vyhovovat, můžete je vrátit. Pokud budete mít jakékoli další otázky, napište nám prosím. Přejeme Vám hezký den.

#1729
Jaroslav Skovajsa

Hůře vidí do dálky i na čtení.Chci multifokálnlní kontaktní čočky.Zpráva lékaře cituji: NV 5/7,5. 5/7,5. NT12 11,5 Ref.+1,00+0,25 a147, +1,00+0,50 170 K:do d.subj.optimální.OD +1,0 sph5/5, OS+1,0=+0,25a.170/5/5 K. do bl.subj.optimální OD 3,25 dph,OS 3,25=+0,25 a. 170 J.č.1

#1730
Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Podle lékařské zprávy byste pro pravé oko měl zvolit dioptrii +1,00 add power (ADD) +2,00 a pro levé oko dioptrii +1,25 a add power (ADD) +2,00. Jestliže s multifokálními čočkami začínáte, pak bychom Vám doporučili kontaktní čočky TopVue Air Multifocal, u kterých funguje služba Garance vrácení peněz. Pokud by Vám čočky z jakéhokoli důvodu nevyhovovaly, můžete službu využít. Stejně jako multifokální brýle, tak i čočky potřebují svůj čas, než si oči přivyknou. Protože se jedná o čočky s měsíční periodou výměny, budete k péči o kontaktní čočky potřebovat ještě čistící a uchovávající roztok. Z naší nabídky bychom Vám doporučili univerzální roztok Gelone. Pokud byste měl další otázky, napište nám. Hezký den.

Česká pošta PPL Zásilkovna
Top