Jak rozumět předpisu na kontaktní čočky?

Chystáte se nakupovat kontaktní čočky online? Dobrá volba! Nákupem online totiž ušetříte spoustu času i peněz. Jako první je potřeba zjistit, jaké čočky jsou pro vás ideální a porozumět předpisu na čočky, který máte od svého oftalmologa . Pokud se chystáte začít nosit kontaktní čočky, oční lékař Vám během vyšetření doporučí konkrétní typ a značku čoček v závislosti na typu oční vady. Kontaktní čočky mohou být jednodenní, čtrnáctidenní nebo měsíční, nicméně i výběr značky může hrát roli. Každému zkrátka sedí něco jiného. I v případě, že si chcete pořídit kosmetické barevné kontaktní čočky (s korekcí nebo i bez korekce), je důležité konzultovat výběr s očním lékařem a dbát jeho doporučení. V neposlední řadě je dobré vědět, že předpis na brýle nemusí být stejný jako předpis na kontaktní čočky . Ale o tom si povíme něco víc později. Pojďme se teď společně podívat na všemožná čísla a zkratky, které se na lékařském předpisu objevují.

Přehled parametrů

Váš předpis se skládá ze tří hlavních složek: parametry čoček, doporučená značka čoček a další doplňující informace. Tento stručný přehled vám může pomoci informace z předpisu rozklíčovat:

Zkratka: Význam:
OD / R Oculus Dexter značí naměřené hodnoty pro pravé oko
OS / L Oculus Sinister značí naměřené hodnoty pro levé oko
OU Oculus Uterque udává shodné parametry pro obě oči
SP(H), PWR, D Sféra, síla, dioptrie – všechny tyto zkratky udávají dioptrie (+ nebo -)
CYL, CP Cylindr značí naměřený astigmatismus a udává vertikální křivku oka
X, AX Osa udává směr a stupeň cylindru
ADD Add power (adice) označuje extra sílu multifokálních kontaktních čoček
BC Base Curve udává zakřivení kontaktních čočky (oční bulvy)
DIA DIA udává průměr kontaktní čočky
PL Plano značí nulovou dioptrii

Vybrali jsem několik základních otázek, které si naši zákazníci kladou před prvním nákupem kontaktních čoček:

Pravé nebo levé oko?

Váš oftalmolog označí na předpisu levé a pravé oko “L” a “R”, nebo použije latinské termíny “Oculus Dexter” (pravé) a “Oculus Sinister” (levé). Pokud máte na předpisu různé parametry pro každé oko, klikněte na stránce s objednávkou na “Vybrat parametry i pro druhé oko” a zadejte je. Pokud máte stejné parametry pro obě oči, vyplňte příslušná políčka a zadejte počet krabiček čoček.

výběr parametrů pro druhé oko

Plus nebo minus?

Pokud trpíte krátkozrakostí (myopií), tak vidíte špatně na dálku a máte pravděpodobně minusové dioptrie. Trpíte-li dalekozrakostí (hyperopií), těžko se vám zaostřuje na blízké předměty a máte plusové dioptrie. Na vašem předpisu bude tato hodnota pravděpodobně označena jako “Sféra dioptrie”. Při zadávání dioptrických hodnot do objednávky buďte pozorní. Zejména pozor na záměnu + a – (minusová hodnota bývá v předpisu označovaná znaménkem =).

Platí můj předpis na dioptrické brýle i na kontaktní čočky?

Ne. Parametry pro brýle a kontaktní čočky se mohou lišit. Brýle jsou od očí vzdáleny, kdežto kontaktní čočky jsou umístěny přímo na oku. Kromě toho, že se může lišit dioptrická korekce, předpis na brýle neobsahuje parametr zakřivení a průměru čoček.

Jak zvolím cylindr a osu pro torické čočky?

Cylindr a osa jsou zadávány v případě, že trpíte oční vadou zvanou astigmatismus. Cylindr popisuje sílu astigmatismu a má minusovou hodnotu stoupající v intervalech po 0,25. Osa je určena ve stupních od 0° do 180°. Pokud máte jakékoliv nejasnosti ohledně těchto parametrů, doporučujeme je konzultovat s vaším očním lékařem.

Co znamená hodnota adice?

Pokud trpíte presbyopií neboli stařeckou vetchozrakostí, váš předpis může obsahovat hodnotu tak zvané adice, která určuje doplňkovou dioptrii pro vidění na blízko. Adice se pohybuje od +0.50 do +3.00. Některé značky kontaktních čoček používají místo číslic hodnoty “low / medium / high”. Výrobce CooperVision navíc rozlišuje adici pro dominantní a nedominantní oko. V případě nejasností s výběrem adice kontaktujte vašeho očního lékaře.

Je při výběru čoček důležité zakřivení a průměr?

Zakřivení čočky (BC) označuje, jak těsně čočka přilne na oko. Nižší zakřivení, např. 8.40, znamená, že čočka je více zakřivená a bude na oko těsněji přilnutá. Vyšší hodnota zakřivení, např. 8.70, znamená, že je čočka plošší. Průměr čočky označuje její šířku a je vyjádřen v milimetrech – většinou mezi 13 a 15 milimetry. Drobná odchylka (0.1 nebo 0.2 mm) by neměla mít vliv na kvalitu vidění. Je však vhodnější nosit čočky se zakřivením a průměrem, který vám byl předepsán. Větší odchylky těchto parametrů mohou vést k diskomfortu a zkreslenému vidění.

Ztratil/-a jsem svůj předpis na čočky. Kde mohu své parametry najít?

Na Alensa.cz si můžete objednat čočky i bez předpisu. Pokud neuběhl víc než rok od vaší poslední kontroly u oftalmologa a nepociťujete žádné změny vidění, můžete použít parametry, které najdete na poslední krabičce s čočkami.

Jak rozumět parametrům na krabičce:

Jak rozumět parametrům kontaktních čoček

Nezapomínejte, že je důležité chodit na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři, a to jednou za rok (pokud lékař neurčí jinak). Předpis na kontaktní čočky starší než jeden rok už nemusí být aktuální i pokud nepociťujete výrazné zhoršení zraku.

Můžu si objednat zkušební čočky?

Alensa.cz není autorizovaným poskytovatelem zkušebních čoček. Zkušební čočky Vám může předepsat pouze Váš oftalmolog nebo optometrista. Pokud chcete vyzkoušet čočky s možností garance vrácení peněz, můžete vyzkoušet naše čočky značky TopVue. Pokud Vám nebudou vyhovovat, vrátíme Vám celou částku.

Odpovědět na # - Zrušit
Česká pošta Zásilkovna Geis point GLS
Top