Jak rozumět předpisu na kontaktní čočky nebo brýle?

Máte v ruce předpis od očního lékaře a chystáte se pořídit si kontaktní čočky nebo brýle online? Abyste snáze porozuměli jednotlivým položkám na předpisu, připravili jsme pro vás krátké shrnutí nejdůležitějších bodů. Nahlédněte do anšeho průvodce a pokud budete mít další otázky, neváhejte nás kontaktovat.

Obecný přehled jednotlivých parametrů

Na předpisu najdete několik typů parametrů a hodnot. Tento stručný přehled vám může pomoci informace z předpisu rozklíčovat:

Zkratka: Význam:
OD / R Oculus Dexter značí naměřené hodnoty pro pravé oko
OS / L Oculus Sinister značí naměřené hodnoty pro levé oko
OU Oculus Uterque udává shodné parametry pro obě oči
SP(H), PWR, D Sféra, síla, dioptrie – všechny tyto zkratky udávají dioptrie (+ nebo -)
CYL, CP Cylindr značí naměřený astigmatismus a udává vertikální křivku oka
X, AX Osa udává směr a stupeň cylindru
ADD Add power (adice) označuje extra sílu multifokálních kontaktních čoček
BC Base Curve udává zakřivení kontaktních čočky (oční bulvy)
DIA DIA udává průměr kontaktní čočky
PL Plano značí nulovou dioptrii
PD Pupillary distance značí vzdálenost mezi zornicemi, která je nezbytná pro správné vybroušení brýlových skel při výrobě

Vybrali jsme několik základních otázek, které si naši zákazníci kladou před prvním nákupem kontaktních čoček:

Plus nebo minus?

Pokud trpíte krátkozrakostí (myopií), tak vidíte špatně na dálku a máte pravděpodobně minusové dioptrie. Trpíte-li dalekozrakostí (hyperopií), těžko se vám zaostřuje na blízké předměty a máte plusové dioptrie. Na vašem předpisu bude tato hodnota pravděpodobně označena jako “Sféra dioptrie”. Při zadávání dioptrických hodnot do objednávky buďte pozorní. Zejména pozor na záměnu + a - (minusová hodnota bývá v předpisu označovaná znaménkem =). Pokud si omylem objednáte kontaktní čočky se špatnými parametry, můžete nám vrátit všechna neotevřená balení v souladu s našimi podmínkami pro vrácení a výměnu zboží.

Jak zvolím cylindr a osu?

Cylindr a osa jsou zadávány v případě, že trpíte oční vadou zvanou astigmatismus. Cylindr popisuje sílu astigmatismu a má minusovou hodnotu stoupající v intervalech po 0,25. Osa je určena ve stupních od 0° do 180°. Pokud máte jakékoliv nejasnosti ohledně těchto parametrů, doporučujeme je konzultovat s vaším očním lékařem.

Co znamená hodnota adice?

Pokud trpíte presbyopií neboli stařeckou vetchozrakostí, váš předpis může obsahovat hodnotu tak zvané adice, která určuje doplňkovou dioptrii pro vidění na blízko. Adice se pohybuje od +0.50 do +3.00. Některé značky kontaktních čoček používají místo číslic hodnoty “low / medium / high”. Výrobce kontaktních čoček CooperVision navíc rozlišuje adici pro dominantní a nedominantní oko. V případě nejasností s výběrem adice kontaktujte svého očního lékaře.

Pravé nebo levé oko?

Váš oftalmolog označí na předpisu levé a pravé oko “L” a “R”, nebo použije latinské termíny “Oculus Dexter” (pravé) a “Oculus Sinister” (levé). V případě objednávky dioptrických brýlí vyplňte parametry pro obě oči podle předpisu. Pokud máte na předpisu na kontaktní čočky různé parametry pro každé oko, klikněte na stránce s objednávkou na “Vybrat parametry i pro druhé oko” a zadejte je. Pokud máte stejné parametry pro obě oči, vyplňte příslušná políčka a zadejte počet krabiček čoček.

výběr parametrů pro druhé oko

Mohu použít předpis na brýle pro nákup kontaktních čoček?

Ne. Předpis na kontaktní čočky se může od předpisu na brýle lišit. Kontaktní čočka leží přímo na oku, brýlová čočka je od oka vzálená několik centimetrů – proto se parametry mohou lišit. Navíc předpis na brýle neobsahuje hodnoty průměru (DIA) a zakřivení (BC), které jsou pro objednání správných kontaktních čoček nezbytné.

Tipy pro správné porozumění předpisu na dioptrické brýle

Předpisu snáze porozumíte, když nahlédnete do tabulky (výše). Hodnoty BC a DIA pro vás v tuto chvíli nejsou relevantní – týkají se kontaktních čoček. Pro správné objednání dioptrických brýlí je ovšem nutné znát vzdálenost zornic (PD). Tato hodnota umožní správně vycentrovat brýlové čočky. Je nicméně možné, že vzdálenost zornic nebude na předpisu uvedena, proto doporučujeme si její změření od oftalmologa vyžádat. Máte-li od optika jen jednu celkovou hodnotu pro PD (vzdálenost zornic), vydělte ji 2 a číslo zadejte pro levé i pravé oko. Například při PD 60 zadáte pro každé oko hodnotu 30. Většina lidí má vzdálenost od středu panenky ke kořenu nosu v rozmezí 28-35 milimetrů. Pokud vám váš oční lékař nebo optometrista nenaměří hodnotu PD, je možné použít naše virtuální pravítko přímo při objednávání brýlí (vyžaduje přístup k webkameře).

Koupit brýle

Tipy pro správné porozumění předpisu na kontaktní čočky

Oční lékař vám v závislosti na druhu vaší oční vady během prohlídky doporučí kokrétní značku a model kontaktních čoček. Rozdíl je nejen v periodě výměny jednotlivých tipů čoček: jednodenní, čtrnáctidenní nebo měsíční; rozdíly jsou i v materiálu a dalších vlastnostech jednotlivých značek kontaktních čoček. Je dobré vědět, že kontrolu byste měli podstoupit i před aplikací nedioptrických barevných čoček.

Je při výběru čoček důležité zakřivení a průměr?

Zakřivení čočky (BC) označuje, jak těsně čočka přilne na oko. Nižší zakřivení, např. 8.40, znamená, že čočka je více zakřivená a bude na oko těsněji přilnutá. Vyšší hodnota zakřivení, např. 8.70, znamená, že je čočka plošší. Průměr čočky označuje její šířku a je vyjádřen v milimetrech - většinou mezi 13 a 15 milimetry. Drobná odchylka (0.1 nebo 0.2 mm) by neměla mít vliv na kvalitu vidění. Je však vhodnější nosit čočky se zakřivením a průměrem, který vám byl předepsán. Větší odchylky těchto parametrů mohou vést k diskomfortu a zkreslenému vidění.

Platí můj předpis na dioptrické brýle i na kontaktní čočky?

Ne. Parametry pro brýle a kontaktní čočky se mohou lišit. Brýle jsou od očí vzdáleny, kdežto kontaktní čočky jsou umístěny přímo na oku. Kromě toho, že se může lišit dioptrická korekce, předpis na brýle neobsahuje parametr zakřivení a průměru čoček.

Ztratil/-a jsem svůj předpis. Kde mohu zjistit potřebné parametry?

Na Alensa.cz si můžete objednat kontaktní čočky i bez předpisu. Pokud neuběhl víc než rok od vaší poslední kontroly u oftalmologa a nepociťujete žádné změny vidění, můžete použít parametry, které najdete na poslední krabičce s čočkami.

Jak rozumět parametrům na krabičce:

Jak rozumět parametrům kontaktních čoček

Nezapomínejte, že je důležité chodit na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři, a to jednou za rok (pokud lékař neurčí jinak). Předpis starší než jeden rok už nemusí být aktuální i pokud nepociťujete výrazné zhoršení zraku.

Můžu si objednat zkušební čočky?

Alensa.cz není autorizovaným poskytovatelem zkušebních čoček. Zkušební čočky vám může předepsat pouze oftalmolog nebo optometrista. Pokud chcete vyzkoušet čočky s možností garance vrácení peněz, můžete vyzkoušet naše čočky značky TopVue. Pokud vám nebudou vyhovovat, vrátíme vám celou částku.

Koupit kontaktní čočky

Komentáře (62)

Julie

Dobrý den,nosím brýle ale ráda bych střídala a nosila i kontaktní čočky .Predpis do dálky pravé oko -2,0 DP -0,25 OSA 0,levé oko -2,50 bez cylindru a osy.Mužete mi doporučit jake objednat a zadat parametry? Děkuji pěkně.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Na pravém oku se Vám rozvíjí poměrně častá refrakční vada - astigmatismus. Cylindrická hodnota je však zatím příliš nízká a není potřeba na ni brát zřetel. Ke korekci zraku Vám tak postačí klasické sférické čočky. Pro pravé oko budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -2,00 a pro levé oko budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -2,50. Jestliže s čočkami začínáte a navíc plánujete čočky nosit nepravidelně, budou pro Vás nejvhodnější jednodenní čočky. Z našeho sortimentu bychom Vám doporučili čočky TopVue Daily nebo TopVue Elite+. Značka TopVue navíc disponuje službou Garance vrácení peněz. V případě, že Vám čočky z nějakého důvodu nebudou vyhovovat a budete splňovat podmínky služby, můžete službu využít a Vaše investice se Vám vrátí. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Simona

Dobrý den, na brýle (na dálku) mi byly naměřeny hodnoty pro pravé oko 2,5 dioptrie, cylindr 0,5 Dp a 90 osa. Pro levé oko 2,25 dioptrie, 0,75 Dp a 70 osa. Můžete mi prosím poradit, jestli mohu s těmito hodnotami nosit kontaktní čočky, popř. jaké byste mi doporučili? Moc děkuji za radu.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu se u Vás začíná projevovat poměrně častá refrakční vada - astigmatismus. Na pravém oku jsou Vaše cylindrické hodnoty zatím příliš nízké, a tak Vám ke korekci zraku postačí klasická sférická čočka. Ke korekci levého oka už bude nutné zvolit torickou (astigmatickou) čočku. Jestliže s čočkami začínáte, doporučili bychom Vám nejprve jednodenní čočky 1 Day Acuvue Moist pro pravé oko a 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism pro levé oko. Do zápisu jste, bohužel, neuvedla znaménka. Pokud byste chtěla přepočítat brýlové dioptrické hodnoty pro nákup čoček, napište nám prosím kompletní zápis včetně všech znamének (+, - nebo =). Rádi pro Vás výpočet uděláme. Prozatím Vám přejeme hezký den.

Daniela

Dobrý den, na brýle mám tyto hodnoty: Levé oko (SPH -1,00, CYL -0,25, AX 90, PD 28) Pravé oko (SPH -0,50, CYL -0,25, AX 100, PD 28) Jaké hodnoty u kontaktních čoček, jsou prosím, pro mě vhodné? Děkuji.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu se u Vás začíná projevovat poměrně častá refrakční vada - astigmatismus. Vaše cylindrické hodnoty jsou však zatím příliš nízké, a tak Vám ke korekci zraku postačí klasické sférické čočky. Pro pravé oko budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -0,50 a pro levé oko budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -1,00. Z našeho sortimentu bychom Vám doporučili kontaktní čočky TopVue Daily nebo TopVue Elite+. Značka TopVue disponuje službou Garance vrácení peněz. V případě, že Vám čočky z nějakého důvodu nebudou vyhovovat, můžete službu využít a Vaše investice se Vám vrátí. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Lucie

Dobrý den, dcera má tento recept na brýle. Pravé oko: SPH -5,25, CYL -1,00, AX 180, PD 29,5. Levé oko: SPH -5,50, CYL -0,75, AX 170, PD 30,5. Je jí 15 let, je krátkozraká a má astigmatismus. Chtěla by nosit kontaktní čočky, prosím, poradíte kontaktní čočky nejlépe Biofinity v jakých dioptriích? Záměrně píšu Biofinity, protože je v rodině mají dva členové a jsou s nimi nadmíru spokojeni. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Lucie

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Před nákupem kontaktních čoček je nutné brýlový předpis upravit. Vaše dcera bude ke korekci zraku potřebovat torické (astigmatické) čočky - dle Vašich preferencí tedy Biofinity Toric. Pro pravé oko bude dcera potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -5,00, cylindru -0,75 a osy 180°. Pro levé oko budou parametry čoček následující: dioptrie -5,25, cylindr -0,75 a osa 170°. Jelikož se jedná o měsíční čočky, budete k nim potřebovat ještě roztok k péči. Z našeho sortimentu bychom Vám mohli nabídnout např. Gelone. Celou nabídku univerzálních roztoků naleznete ZDE. Správně by ovšem měla mít dcera před prvním nákupem kontaktní čočky vybrané a odborně aplikované očním specialistou. Ten dle měření očí vybere odpovídající čočky tak, aby korekce zraku byla dokonalá. Může reagovat na její připomínky a vzít v úvahu její potřeby. Ukáže jí také manipulaci s čočkami a naučí, jak se o čočky správně pečuje. Na této mapě si můžete vybrat nejbližšího specialistu, který spolupracuje s výrobcem čoček Biofinity. Zpravidla se jedná o placenou službu, vyhnete se tak ale do budoucna investicím do nevyhovujících kontaktních čoček. Rádi bychom Vás upozornili, že nevhodný výběr kontaktních čoček nebo jejich parametrů nelze uplatnit případnou reklamaci. Budete-li mít další otázky, napište nám, rádi Vám poradíme. Prozatím Vám přejeme krásný den.

Thuy

Dobrý den! Já bych chtěla kontaktní čočky. Na poslední kontrole mi byly změřeny tyto hotnoty: cdva :0.9. (-2) -10,5 sph na Op Cdva : 1.0. -5.75 sph -1 cyl 30ax na ol W-W: 11.6mm prosím pomozte mi vybrat správný kontaktní čočky! Děkuji!

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Před nákupem kontaktních čoček je nutné brýlový zápis upravit. Vzhledem k tomu, že na levém oku máte naměřený cylindr a na pravém nikoliv, budete na každé oko potřebovat jiný typ čočky. Pro pravé oko potřebujete klasickou sférickou čočku s hodnotou dioptrie -9,25 (dle tabulkových přepočtů). Ovšem při takto vysokých hodnotách jsou dioptrie u kontaktních čoček odstupňované po půlkách. Teoreticky by Vám mohla stačit čočka s hodnotou dioptrie -9,00. Určitě bychom Vám ale doporučili navštívit odborníka, který Vám s výběrem čoček poradí. Pro levé oko budete potřebovat torickou (astigmatickou) čočku s hodnotou dioptrie -5,50, cylindru -0,75 a osy 30°. Z našeho sortimentu bychom Vám mohli nabídnout např. jednodenní silikon-hydrogelové kontaktní čočky Acuvue Oasys 1-Day resp. Acuvue Oasys 1-Day with HydraLuxe for Astigmatism. V současné době k těmto čočkám nabízíme službu Garance spokojenosti. Čočky můžete vyzkoušet a pokud Vám nebudou vyhovovat, můžete je vrátit. Jak jsme již zmínili, nejen vzhledem k vyšším hodnotám dioptrií bychom Vám doporučili navštívit očního specialistu, který s Vámi čočky vybere a odborně je aplikuje. Může reagovat na Vaše připomínky, zohlednit Vaše potřeby a případně upravit hodnoty čoček. Tato služba bývá zpravidla zpoplatněná, jedná se ovšem o investici, která se vyplatí. Rozhodnete-li si čočky vybrat sama, mějte prosím na paměti, že na nevhodný výběr čoček nebo jejich parametrů nelze uplatnit případnou reklamaci. Pokud byste měla další otázky, neváhejte se na nás obrátit. Hezký den.

Sára Šorčíková

Dobrý den, nosím brýle na dálku, ale ráda bych je občas vystřídala za kontaktní čočky. Na poslední kontrole mi byly změřeny tyto hodnoty: VOP 0,6 s VK (-0,50 Dsph) - BCVA 1,0 s -1,75 Dsph a levé oko: VOL 0,5 (-2p) s VK (1,00 Dsph) - BCVA 1,0 s -2,25 Dsph. Můj dotaz tedy zní, jaké kontaktní čočky by byly vhodné a zda se v mém případě hodnoty u čoček budou lišit od těch na brýle? Děkuji.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu budete ke korekci zraku potřebovat klasické sférické čočky. Protože jsou Vaše dioptrické hodnoty nižší, brýlové hodnoty nebude potřeba pro nákup čoček upravit. Pro pravé oko budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -1,75 a pro levé oko budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -2,25. Jestliže s čočkami začínáte, a navíc je plánujete nosit nepravidelně, doporučili bychom Vám jednodenní čočky např. TopVue Daily. Jednodenní čočky nevyžadují žádnou péči. Jednoduše si každý den berete nové čočky. Značka TopVue disponuje službou Garance vrácení peněz. Pokud by Vám čočky z nějakého důvodu nevyhovovaly, můžete službu využít a Vaše investice se Vám vrátí. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Svatopuk

Dobrý den mám +1,5 do dálky a + 4,00 na čtení jaké multifokální čočky bych měl objednat (měsíční). Děkuji

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Skutečně budete ke korekci zraku potřebovat multifokální čočky s hodnotou dioptrie +1,50 a adice +2,75. Protože se jedná již o složitější korekci zraku, doporučovali bychom Vám odbornou aplikaci. Oční specialista může dioptrické hodnoty v případě potřeby na místě upravit tak, aby byla korekce zraku perfektní. Výsledek Vaší adice je mezi nabízenými hodnotami, protože multifokální čočky mají hodnotu adice odstupňované po 0,50 dioptrie. Ve Vašem případě, tak můžete mít čočky s hodnotou adice +2,50 nebo +3,00, a to byste pak již potřeboval čočky s označením XR, které rozšiřují běžný dioptrický rozsah. Protože jste takto "na hraně" doporučili bychom Vám čočky Proclear Multifocal popř. Proclear Multifocal XR. Takto na dálku však nemůžeme odhadnout, jestli Vám postačí běžná multifokální čočka nebo XR multifokální čočka. Na této mapě si můžete vyhledat očního specialistu, který by Vám s aplikací čoček pomohl. Pokud byste měl další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Ivana

Dobrý den, nosím kontaktní čočky, obě oči -2,25. Nynní mi lékařka naměřila dioptrie, pravé oko -2,75 a levé oko -2,50. Můzete mi, prosím poradit , jaké dioptrie by měly mít kontakní čočky? Děkuji.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Vaše dioptrické hodnoty zatím není nutné pro nákup čoček upravovat a můžete je zadat tak, jak jsou. Úpravy u brýlových dioptrických hodnot se provádějí až od hodnoty dioptrie -3,50 a +3,25 výše. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Marie

Dobrý den, byly mi naměřeny dioptrie na brýle Právé oko +2.75 cylindr -0.75 osa 150 PD 30.5 Levé oko +3.50 cylindr -1.50 osa 10 PD 31 Můžete mi poradit jaké čočky si vybrat a jaké jsou hodnoty u čoček. Děkuji moc

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Ke korekci zraku budete potřebovat torické (astigmatické) kontaktní čočky. Pro nákup čoček bude nutné brýlové hodnoty upravit, ve Vašem případě však zůstanou téměř všechny hodnoty stejné. Pro pravé oko budete potřebovat čočky s hodnotou dioptrie +2,75, cylindru -0,75 a osy 150°. Pro levé oko budou mít čočky hodnotu dioptrie +3,50, cylindru -1,75 a osy 10°. Z našeho sortimentu bychom Vám mohli nabídnout např. měsíční silikon-hydrogelové TopVue Air for Astigmatism. Značka TopVue nabízí svým zákazníkům službu Garance vrácení peněz. Nebudete-li s čočkami spokojena, můžete je vrátit a nepřijdete tak o svou investici. Jelikož se jedná o měsíční čočky, nezapomeňte, že budete potřebovat i roztok určený k péči o ně. Z našeho sortimentu bychom Vám mohli nabídnout např. Gelone. Rádi bychom Vás závěrem upozornili, že správně by Vám čočky měl před nákupem na internetu vybrat a odborně aplikovat oční specialista. Rozhodnete-li se vybrat si čočky sama, mějte na paměti, že na nevhodný výběr čoček nebo jejich parametrů nelze uplatnit reklamaci. Pokud byste měla další otázky, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám poradíme. Hezký den.

Petra Ledecká

Dobrý den, na vyšetření v optice, jsem chtěla zjistit hodnoty pro brýle i kontaktní čočky. Jsem krátkozraká + astigmatismus Zapsané hodnoty pro brýle pravé oko 2,25 cyl 0,75 osa 85 levé oko 2,50 cyl 0,5 osa 85 hodnoty pro čočky pravé oko 2,25 cyl 0,75 osa 85 levé oko 2,25 cyl 0,75 osa 85 Dle vašeho mínění je to v případě čoček u levého oka správná volba. Osy lze volit v hodnotách 80 nebo 90,kterou tedy zvolit. Děkuji za radu.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Ve Vašem zápise jste neuvedla žádná znaménka. Protože uvádíte, že jste krátkozraká, vidíte tedy špatně na dálku a měla by mít Vaše dioptrie minusovou hodnotu. Předpokládáme, že hodnota cylindru je rovněž minusová. Kompletní zápis pro pravé oko je tedy pravděpodobně: dioptrie -2,25, cylindr -0,75 a osa 85° a pro levé oko: dioptrie -2,50, cylindr -0,50 a osa 85°. Ačkoli máte astigmatismus, tak hodnota cylindru je na levém oku zatím příliš nízká a bude nutné ho přepočítat na sféru. To znamená, že ke korekci zraku budete na každé oko potřebovat jiný typ čočky. Ke korekci pravého oka budete potřebovat torickou (astigmatickou) čočku s hodnotou dioptrie -2,25, cylindru -0,75 a osy 90° např. 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism. Ke korekci levého budete potřebovat sférickou čočku s hodnotou dioptrie -2,75 např. 1 Day Acuvue Moist. Jestliže byl náš předpoklad se znaménky ve Vašem dioptrickém zápisu mylný, napište nám prosím kompletní zápis včetně všech znamének (+, - a =), rádi Vám provedeme nový výpočet. Prozatím Vám přejeme hezký den.

Marie

Dobrý den,synovi ve školce byly naměřeny tyto hodnoty. Pravé oko +1,5 -1,00 177' a levé oko +1,0 -0,5 17'. Chtěla bych vědět jak je to vážné a zda máme vyhledat lékaře. Děkuji za odpověď.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Součástí takovýchto screeningových měření bývá i potvrzení o výsledcích s případným doporučením na konzultaci s lékařem. Nemáte-li vyhodnocení výsledků vyšetření očí Vašeho syna k dispozici, kontaktujte, prosíme, přímo poskytovatele screeningového měření nebo očního specialistu a naměřené hodnoty s ním konzultujte. Má-li dítě refrakční vadu, což z naší pozice nelze bohužel stanovit, je důležité odhalit ji v co nejranějším věku dítěte. Odborné studie ukazují, že čím dříve se vada odhalí, tím větší je šance na její případné odstranění. Pokud byste měla další otázky, neváhejte se na nás obrátit. Přejeme Vám hezký den.

Tereza

Dobrý, potřebovala bych poradit jaké objednat kontaktní čočky? Byly mi naměřeny tyto hodnoty u měření na brýle. Do dálky pravé oko 4,0 a levé oko 2,75. Děkuji.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. U Vašich dioptrických hodnot jste neuvedla znaménko. Pokud vidíte špatně na dálku, měly by mít Vaše dioptrické hodnoty znaménko - nebo =. S minusovými hodnotami jsme počítali při úpravě dioptrických hodnot. Ke korekci pravého oka budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -3,75. Ke korekci levého oka zůstane hodnota dioptrie na -2,75. Jestliže s čočkami začínáte, doporučovali bychom Vám nejprve jednodenní čočky TopVue Daily. Jednodenní čočky nevyžadují žádnou péči a dobře se s nimi naučíte manipulovat. V případě, že byste čočku náhodou poškodila v důsledku začátečnické neobratnosti, finanční ztráta nebude tak velká. U značky TopVue navíc funguje služba Garance vrácení peněz. V případě, že by Vám čočky z nějakého důvodu nesedly, můžete službu využít a Vaše investice se Vám vrátí. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Zuzana

Dobrý den syn 7 let naměřeno oko prave +4,50 -0,25 163° Oko levé +5,75 -0,50 135° A zajímá mě než půjdeme k lékaři o co se jedná zda kratkozrakost? Oči mu byli měřený ve školce prima Vizus dekuji

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Ačkoliv má Váš syn naměřené vyšší hodnoty, jedná se o orientační měření a je nutné dále situaci řešit s lékařem. Plusové dioptrie značí dalekozrakost, tedy špatné vidění na blízkou vzdálenost. U Vašeho syna se dle naměřených hodnot začíná projevovat i astigmatismus - proto je uvedena v zápisu hodnota cylindru a osy. Veškeré informace Vám jistě podá lékař, ke kterému se synem půjdete. Pokud byste měla další otázky, neváhejte se na nás obrátit. Přejeme Vám krásný den.

Daniel

dobrý den, jaké bych měl vybrat čočky když moje hodnoty jsou : Pravé -2,5 cylindr dp -0,75 osa 170 Levé -2,5 cylindr dp -0,25 osa 180 ? předem díky

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle brýlového zápisu máte lehký astigmatismus, který korigují torické (astigmatické) čočky. Na levém oku jsou však Vaše cylindrické hodnoty nízké a budete tak potřebovat pro každé oko jiný druh čoček. Pokud s čočkami nemáte zkušenosti, doporučili bychom Vám jednodenní čočky, o které není nutné pečovat - ráno čočku aplikujete, večer vyjmete a vyhodíte. Pro pravé oko bychom Vám doporučili čočky 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism s hodnotou dioptrie -2,5, cylindru -0,75 a osy 170°. Pro levé oko bychom Vám pak doporučili čočky 1 Day Acuvue Moist s hodnotou dioptrie -2,5. Správně by Vám měl čočky před nákupem na internetu aplikovat oční specialista. Jestliže se nakonec rozhodnete čočky zakoupit sám, mějte prosím na paměti, že na nesprávný výběr čoček nebo jejich parametrů nelze uplatnit reklamaci. Pokud budete mít další otázky, neváhejte se na nás obrátit. Hezký den.

Zuzana

Dobry den, potrebovala bych poradit jake cocky vybrat kdyz namerene hodnoty oci jsou: P: sph -1.50 cyl +0.75 axis 79 L: sph -1.25 cyl +0.75 axis 84. Predpis na bryle mam P: sph -1.25 L: sph -1.25 Cyl +0.25 Axis 93. Dekuji

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle Vašeho brýlového zápisu se u Vás začíná projevovat astigmatismus, hodnoty cylindrů jsou však u levého oka zatím nízké, a tak je možné obě oči korigovat pouze sférickými čočkami. Pro pravé i levé oko budete potřebovat čočky s hodnotou dioptrie -1,25. Správně by Vám ovšem měl s prvním výběrem čoček poradit oční specialista, který na základě měření navrhne vhodné čočky a odborně je aplikuje, případně upraví parametry. Pokud se přeci jen rozhodnete čočky koupit sama a nemáte s čočkami žádné zkušenosti, doporučili bychom Vám jednodenní TopVue One+. O jednodenní čočky nemusíte nijak pečovat, ráno je aplikujete, večer vyjmete a vyhodíte. Značka TopVue navíc disponuje službou Garance vrácení peněz. V případě, že by Vám čočky nevyhovovaly, můžete službu využít a investice se Vám tak vrátí. Budete-li mít další otázky, neváhejte nás kontaktovat. Hezký den.

Eva

Dobrý den, chtěla bych poradit, jaké objednat čočky. Předpis na brýle měl tyto hodnoty. Pravé oko: -4,75, cylindr -0,5, osa 155. Levé oko: -5,0, cylindr -0,5, osa 170. Předem děkuji, Eva P.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Začíná se u Vás rozvíjet astigmatismus, ale zatím Vám ke korekci zraku postačí klasické sférické kontaktní čočky. Jestliže s kontaktními čočkami začínáte, doporučovali bychom Vám do začátku jednodenní kontaktní čočky, které nevyžadují žádnou péči, protože si každý den berete nové a perfektně čisté čočky. V případě, že byste čočku poškodila v důsledku začátečnické neobratnosti, finanční ztráta nebude tak velká. Z našeho sortimentu bychom Vám doporučili kontaktní čočky TopVue Daily. Pro pravé oko zvolíte hodnotu -4,75 a pro levé oko zvolíte hodnotu -5,00. U značky TopVue funguje služba Garance vrácení peněz. V případě, že by Vám čočky z nějakého důvodu nevyhovovaly, můžete službu využít a nepřijdete tak o vloženou investici. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Lenka

Dobrý Den potřebovala bych pomoct s výběr čoček a přeložit hodnoty ať si můžu nějaké čočky objednat.V OD 0,15 , c c.-7,0 Dsf -2,5 Dcyl Ax 20 1,0(-2) OS 0,15, c.c.-7,0 Dsf -2,5 Dcyl Ax 170 1,0(-2).Autorefrakce OD -7,25 Dsg -3,25 DCyl ax 31 v cyklopegii -6,25 Dsf -3,0 DCyl ax 169.OS -7,5 Dsf -2,75 DCyl ax 169 v cyklopegii-6,0 Dsf - 2,75 DCyl ax 169.Budu moc ráda když mi ty hodnoty nějak rozumně prelozite ,jinak oční říkala že výsledky měření oči v rozkapani jsou přesnější.Samozrejme jsem byla v optice a první čočky budu brát tam a bych se naučila s nimi manipulovat a starat se o ně ale ráda bych věděla podle jakých hodnot si pak mám objednat.preji pěkný den Lenka K

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu z měření máte astigmatismus, který korigují tzv. torické (astigmatické) čočky. Naměřené dioptrické hodnoty bude nutné pro nákup kontaktních čoček upravit. Pro pravé oko budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -6,50, cylindru -1,75 a osy 20°. Pro levé oko pak budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -6,50, cylindru -1,75 a osy 170°. Je dobře, že si první čočky chcete nechat odborně aplikovat. Jakmile získáte potřebné informace, rady, vyzkoušíte si manipulaci s čočkami a zjistíte, které čočky Vám vyhovují, pak můžete začít nakupovat na internetu bez obav ze ztráty investice. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Eliška Dopitová

Dobrý den, již 3-4 roky si u vás objednávám čočky a vždy jsem si je objednávala podle stejných hodnot, které mám na brýlích. Teď se mi ale změnily dioptrie a poprvé jsem se doslechla o přepočítávání dioptrií na čočky. Zároveň jsem narazila na problém, že se nevyrábí čočky s cylindrem ani osou mých nových hodnot. Můžete mi prosím pomoct s převodem mých dioptrických hodnot na kontaktní čočky? Mám astigmatismus. Na jednom oku mám +4,25, cylindr -1,5 a osa 20. Druhé oko má +5,0, cylindr -1,5 a osu 175. Jsem zvyklá na čočky Air Optix.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Ano, brýlové hodnoty je potřeba pro nákup kontaktních čoček upravit. Pro první oko z Vašeho zápisu se Vaše parametry změní na hodnotu dioptrie +4,50, cylindru -1,75 a osy 20°. A pro druhé oko se Vaše parametry změní na hodnotu dioptrie +5,25, cylindru -1,75 a osy 180°. Jestliže jste zvyklá na čočky Air Optix, pak si můžete vybrat z torické (astigmatické) varianty těchto čoček, kterou naleznete ZDE. Pokud byste měla další otázky, napište nám. Hezký den.

Kateřina Hejhalová

Dobry den, doplnuji pokud nestacil puvodni popis. Prave oko sfera -4.25 cylindr -0.5 osa 90 stupnu. Leve oko sfera -4.75 cylindr - 0.5 osa 90 stupnu. dekuji

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za doplnění dioptrického zápisu. Po přepočtu budete pro pravé oko potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -4,25 a pro levé oko budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -4,75. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Kateřina Hejhalová

Dobry den,dostala jsem novy predpis na bryle a nevim si rady s prevodem na kontaktni cocky,jelikoz mam maly cylindr. Na jednom oku mam -4,25 cylindr 0,5 osa 90, a na druhem 4,75 cylindr 0,5 a osa 90. Pouzivam cocky Biofinity.Poradite mi jake dioptrie pro cocky bych si mela objednat?Dekuji

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Začíná se u Vás projevovat poměrně častá refrakční vada - astigmatismus. Vaše cylindrické hodnoty jsou však zatím příliš nízké a bude nutné je převést na sféru. To znamená, že bude dál moct nosit své oblíbené čočky Biofinity. Abychom Vám mohli vypočítat nové dioptrické hodnoty, budeme od Vás potřebovat kompletní zápis včetně všech znamének +, - a =. Prozatím Vám přejeme hezký den.

Jana Svobodová

Dobrý den, jsem stálým odběratelem čoček u vás. ( pro dceru) Mám dotaz, prosím. Potřebovala bych čočky na blízko. Ale nevím, jestli dobře uvidím na dálku. Na dálku vidím dobře. Děkuji za odpověď. Hezký den.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Čočky na blízkou vzdálenost mají znaménko +. Stejně jako kontaktní čočky, tak i brýlové čočky mají optiku zpracovanou tak, aby měl dotyčný perfektní zrak na všechny vzdálenosti. Pokud máte obavy, jaký pohled s čočkami bude, můžeme Vám doporučit jednodenní kontaktní čočky TopVue Daily. U značky TopVue funguje služba Garance vrácení peněz a v případě, že by korekce nebyla dobrá nebo Vaší dceři čočky z nějakého důvodu nevyhovovaly, můžete službu využít a nepřijde tak o vloženou investici. Jestliže má dcera hodnotu dioptrie +3,25 a výš bude nutné pro nákup čoček upravit dioptrickou hodnotu, neboť již bude nutné pracovat s ohniskovou vzdáleností. Pokud byste potřebovali pomoci s úpravou dioptrie, neváhejte se na nás obrátit. Prozatím Vám přejeme hezký den.

Jana

Dobrý den, prosím o radu. Používám 1 day acuvue moist. Byl mi nově zjištěn astigmatismus. Hodnoty pro pravé oko jsou, dioptrie - 2,25; cylindr - 0,5; osa 180°, dále pro levé oko mám dioptrie - 2,75; cylindr - 1,0; osa 0°. Můžu dále používat stejné čočky (akorát pro astigmatismus)? Ev. jaké byste mi doporučili a s jakými hodnotami? Děkuji

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Ačkoli máte astigmatismus na pravém oku máte cylindrickou hodnotu příliš nízkou a bude nutné ji převést na sféru. Proto na pravém oku můžete zůstat u svých oblíbených čoček 1 Day Acuvue Moist s hodnotou dioptrie -2,50. U levého oka již bude nutná korekce torickou (astigmatickou) čočkou 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism s hodnotou dioptrie -2,75, cylindru -0,75 a osy 180°. Hezký den.

LADISLAV KOVÁŘ

Dobrý den. Chtěl bych v zaměstnání, z mého FKSP konta čerpat částku na kontaktní čočky. Můj zaměstnavatel má 2 podmínky. Musím doložit fakturu a lékařský předpis. Faktura od "mé" optičky problém není, ale předpis je. Moje paní oční doktorka mě nechce vystavit lékařský předpis. Argumentuje tím, že od roku 2019 se dospělým osobám předpisy na oční pomůcky nevystavují, pokud nemají oční vadu +- 10. Toto mě pro mého zaměstnavatele napsala do lékařské zprávy, kterou jsem předložil zaměstnavateli. Bohužel ani lékařskou zprávu mě neuznali. Trvají na lékařském předpisu. Postupuje moje pí. doktorka v souladu se zákonem? Můžete mě prosím poslat případný odkaz na příslušný zákon respektive paragraf? Předem děkuji za odpověď. Kovář.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Kontaktovali jsme naší externí optometristku, abychom si ověřili informaci i z praxe. Nařízení ani paragraf jsme, na povinnost vystavit předpis na brýle, nenalezli. Proto Vám nemůžeme jednoznačně sdělit, jestli jedná lékařka v souladu se zákonem. Dle informací by měl u lékaře dostat momentálně předpis každý, kdo si o něj zažádá a je jedno jaké má žadatel dioptrie. Údaj o tom, že předpis dostane pouze osoba s 10 a více dioptriemi je nesmysl. Lidé kteří mají takto vysoké hodnoty mají nárok na slevu od pojišťovny. Lidé s nižšími dioptriemi nárok na slevu nemají. To je jediná situace, která v tomto kontextu připadá v úvahu. < br/> Předpis, který po své lékařce potřebujete by Vám měla vystavit, neboť předpis poté předkládáte v optice pro zhotovení brýlí. < br/> Postup Vašeho zaměstnavatele nám nepřísluší hodnotit, neboť nelze napadat vnitřní předpisy firmy. Každopádně lékařská zpráva, kterou Vám poskytla Vaše oční lékařka by měla být dostačující. Pokud byste si nechala přeměřit zrak např. pouze v optice u optometristy, pak byste rovněž dostala dioptrický zápis podobný lékařské zprávě. Je zvláštní, že Váš zaměstnavatel lpí na předpisu pouze od lékaře, když tuto službu nabízejí běžně i optiky. Pokud potřebujete najít oporu v zákoně, zkuste kontaktovat právníka, který je zaměřen na lékařské právo. Hezký den.

Pavla

Dobrý den, můj problém s kontaktními čočkami. Na levé oko vidím špatně do blízká, mám kon. čoč. Mutifocal AIR OPTIX Hydra Glyde PWR+0,75 Med max ADD+2,00. Jelikož mi brání ve výhledu do dálky tak mám nové PWR - 0,00 ,ADD+2.00 sice vidím krásně do dálky ale na blízko nevidím nic. Pravé oko vidím hůře do dálky i na blízko a ještě mám oční vadu. Kont. čoč. Astigmatism AIR OPTIX Hydra Glyde PWR +2,50, CYL - 2.25, AX 0,10. Vidim krásně na blízko ale dálka nic moc, nové čoč. PWR-0.50, CYL.-1,25, AX 180, ADD+2,00 opět krásně vidím na dálku ale na blízko nevidím. Prosím o radu, jaké rozměry by jsem měla mít aby jsem viděla dobře na dálku i do blízka. Děkuji vám za odpověď

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme za otázku. Bohužel nejsme schopní Vám na dálku poradit. Tyto problémy musíte řešit osobně s očním specialistou. Nejsme schopní odhadnout, jaké parametry a jaké kontaktní čočky by Vám na 100 % vyhovovaly. Díky za pochopení a přejeme Vám hezký den.

Lucie

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, co si objednat za kontaktní čočky když mám na jednom oku -6 DIO, +4 CYL, 95° OSA a na druhém oku -4.50 DIO, +2 CYL, 86°OSA ?? Vím že je tam nějaký přepočet, ale raději píšu. Děkuji

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme za otázku. Ve Vašem případě je nutné plusové cylindry přepočítat a tyto hodnoty pak ještě upravit dle tabulky. Vyšly by dioptrie -2,00, cylindr -3,75 a osa 180° pro první oko a dioptrie -2,50, cylindr -1,75 a osa 180° pro druhé oko. Výběr parametrů je jedna věc a musíme říci, že vzorečky a tabulky jsou orientační a vždy rozhoduje pocit a ostrost vidění po vyzkoušení konkrétních čoček. Druhá věc ale je pohodlí při nošení. To je ovlivněné materiálem kontaktních čoček. Abychom Vám tedy mohly dát tip na vhodné čočky, potřebovali bychom vědět, zda s nějakými čočkami už máte zkušenost a případně jakou. Zatím Vám přejeme hezký den.

LENKA

Dobry den,byla jsem na mereni v optice.tatinek po sedem zakalu..obou oci..druhe ma i spadle vicko,pocit rezani a skrabani.operace 1.7..v optice mu namerili cylindr..tak ty puvodni pusobili hodne silne.ale nove bryle odskakuji..vidi na cteni misto ve vzdalenosti 30cm tak az 40-50..pocit odskoku a neprijemne pri noseni.byla jsem se zeptat v optice.ale bylo j sdeleno ze si na to ma zvyknout..nechci po operaci aby mel spatne bryle..od lekare ma dalka od -0,25 cyl -0,50 os -0,75 cyl -1 V optice mu vydali dalka po +0 cyl =0,50 Lo +0 cyl +0,75 Blizko po +1,5 =0,50 Lo +2 +0,75 Je to mozne..neni chyba ve znamenkach nebo cylindrech..at me zase neposlou pryc..dekuji moc moc

Zákaznický servis

Dobrý den, díky za otázku. V optice mají pravdu, že na nové brýle je nutné si zvyknout. Váš tatínek navíc dostal nové multifokální brýle a u těch může být doba zvykání znatelně delší. Parametry by měly být v pořádku - zápis se liší dle jednotlivých očních specialistů, dle přístroje, na kterém bylo provedené měření... Jiný zápis dostanete z měření a jiný je na obalech od brýlových skel. Tatínek by si měl na nové brýle postupně přivykat. Může začít v menších intervalech několikrát za den a postupně čas nošení prodlužovat. Kdyby si tatínek ani po 2 - 3 týdnech nezvykl, konzultujte problém opět o očním specialistou. V případě, že se budete chtít zeptat na cokoli dalšího, napište nám. Přejeme Vám hezký den.

Kristýna

Dobrý den, objednala jsem u Vás brýle, kde mám na levé oko v předpisu napsáno: plan, =,0,50, 170. Do objednávky jsem zadala: dioptrická hodnota 0.00, cylindr -0,50 a osa 170. V optice mi dle stejného předpisu vyhotovili druhé brýle, kde mi k výrobě napsali parametry: - 0,50 + 0,50 a 80 stupňů. Jedná se o totožné brýle? Přijde mi, že vidím před obě rozdílně. Děkuji Vám za odpověď.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme za otázku. Plusový cylindr je možné převést. Ovlivní to všechny hodnoty, ale korekce je i tak totožná. Pokud máte z brýlí od nás jakýkoli špatný pocit, neváhejte kontaktovat náš zákaznický servis na tel. čísle + 420 226 292 895. Zatím Vám přejeme hezký den.

Irina

Dobry den, mam OD: -7.50, CYL -0.75, AX 180; OS: -7.62, CYL -0.75, AX 5. Jake zvolit cocky (mesicni)? Ted' mam bezne sfericke cocky, -6.5 (pracuju hodne s pocitacem, proto jsem zvolila mensi dioptrie). Dekuji!

Zákaznický servis - Markéta

Dobrý den, Irino, děkujeme za otázku. Podle naměřených dioptrií bychom Vám doporučili pro pravé oko dioptrii -7,00, cylindr -0,75 a osu 180°. Pro levé oko dioptrii -7,00 (předpokládáme, že naměřená je 7,50), cylindr -0,75 a osu 180°. Čočky doporučujeme TopVue Premium for Astigmatism, u kterých funguje služba Garance vrácení peněz. Protože jste nosila dioptrie nižší a bez cylindrů, je možné, že bude očím chvíli trvat než si na nový typ korekce zvyknou. V případě, že bychom pro Vás mohli udělat něco dalšího, napište nám. Přejeme Vám hezký den.

Iveta

Dobrý den, na pravém oku mám - 2,25,, cylindr - 0.75,,osa 9...levé oko - 2.5. Jaké zvolit dioptrie a hodnoty pro čočky, ráda bych jednoddeni. Děkuji za odpověď.

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme za otázku. Pro pravé oko budete potřebovat torické kontaktní čočky. Doporučujeme dioptrii -2,25, cylindr -0,75 a osu 10°. Pro levé oko čočky pouze s dioptrií -2,50. Oblíbené jsou například čočky Dailies AquaComfort Plus a Dailies AquaComfort Plus Toric, nebo například MyDay daily disposable a MyDay daily disposable toric. Pokud nemáte s čočkami zatím žádné zkušenosti, zvažte konzultaci se svým očním specialistou. V případě, že se budete chtít zeptat na cokoli dalšího, napište nám. Přejeme Vám hezký den.

Zubáková

dobrý den , prave oko +2,75 leve oko +2,75, cyl + 0,25 , osa pro obě oči 145 chci jednodenní , do budoucna možná i měsíční. Jaké volit ? díky

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Pokud dobře chápeme zápis parametrů, máte pro pravé i levé oko naměřené stejné hodnoty dioptrií, cylindru i osy. Pro korekci bychom Vám doporučili čočky pouze se sférickou dioptrií. Vaše naměřené cylindry jsou nízké a není tedy nutné volit torické kontaktní čočky. Dioptrii bychom Vám doporučili +3,00. Čočky bychom Vám doporučili TopVue One+ nebo TopVue Elite+. U čoček je zavedena služba Garance vrácení peněz, takže když Vám čočky nebudou vyhovovat, můžete je vrátit. Pokud budete mít jakékoli další otázky, napište nám prosím. Přejeme Vám hezký den.

Jaroslav Skovajsa

Hůře vidí do dálky i na čtení.Chci multifokálnlní kontaktní čočky.Zpráva lékaře cituji: NV 5/7,5. 5/7,5. NT12 11,5 Ref.+1,00+0,25 a147, +1,00+0,50 170 K:do d.subj.optimální.OD +1,0 sph5/5, OS+1,0=+0,25a.170/5/5 K. do bl.subj.optimální OD 3,25 dph,OS 3,25=+0,25 a. 170 J.č.1

Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Podle lékařské zprávy byste pro pravé oko měl zvolit dioptrii +1,00 add power (ADD) +2,00 a pro levé oko dioptrii +1,25 a add power (ADD) +2,00. Jestliže s multifokálními čočkami začínáte, pak bychom Vám doporučili kontaktní čočky TopVue Air Multifocal, u kterých funguje služba Garance vrácení peněz. Pokud by Vám čočky z jakéhokoli důvodu nevyhovovaly, můžete službu využít. Stejně jako multifokální brýle, tak i čočky potřebují svůj čas, než si oči přivyknou. Protože se jedná o čočky s měsíční periodou výměny, budete k péči o kontaktní čočky potřebovat ještě čistící a uchovávající roztok. Z naší nabídky bychom Vám doporučili univerzální roztok Gelone. Pokud byste měl další otázky, napište nám. Hezký den.