Multifokální brýle: Jak fungují a jaké jsou jejich výhody?

Na Alensa.cz máte možnost si do vybraných brýlových rámů zvolit i inovativní multifokální brýlové čočky. Z minulosti pravděpodobně znáte bifokální nebo trifokální skla, nicméně multifokální (nebo progresivní) čočky jdou technologicky ještě dál - bez viditelných přechodů spojují tři optické zóny a zajišťují kvalitní vidění do blízka, do dálky, i do střední vzdálenosti. Zjednodušeně řečeno: progresivní multifokální čočky nemají rušivou přechodnou linku charakteristickou pro přechod mezi jednotlivými čočkami u tzv. bifokálů a trifokálů. Přechody mezi jednotlivými zónami jsou plynulé a uživatelům s potřebou multifokální korekce tak nabízejí kvalitní řešení pro vidění do všech vzdáleností .

Žena s multifokálními brýlemi

S čeho se multifokální čočka skládá?

Multifokální čočka má asymetrický design, který je přizpůsoben způsobu, jakým funguje náš zrak. Jednotlivé zóny přecházejí plynule jedna do druhé bez viditelných zlomů.

 • Horní polovina čočky slouží k vidění do dálky, např. při pozorování okolí nebo cesty před námi.
 • Střední část čočky zajišťuje vidění do střední vzdálenosti, např. obrazovku počítače nebo palubní desku auta.
 • Spodní část umožňuje vidění do blízka, např. při čtení.
 • Postranní části jsou lehce rozmazané, a to z důvodu funkčního složení čočky. Tento jev se nazývá "periferní zkreslení obrazu".
Zóny multifokální čočky

Správnému vidění skrz všechny zóny pomáhá obvykle lehké naklonění hlavy a zaostření do jiné zóny.

Pro koho jsou určené

Multifokální brýle korigují oční vadu zvanou presbyopie, která je spojená se stárnutím organismu a zpravidla doprovází i další oční vady (např. krátkozrakost). Tyto brýle mají přídatnou dioptrickou hodnotu zvanou adice, která umožňuje vidění do všech vzdáleností. Adici najdete na svém předpisu na brýle pod zkratkou ADD. Jak již bylo řečeno, multifokální brýle jsou svým způsobem nadstavbou nad brýlemi bifokálními a hodí se pro uživatele trpící presbyopií, kteří chtějí s jedněmi brýlemi např. číst, sledovat obrazovku počítače, i pozorovat okolí .

KOUPIT BRÝLE

Jaké mají multifokální čočky výhody?

Multifokální brýle mají několik zajímavých výhod:

 • S jedněmi brýlemi můžete vidět do všech vzdáleností.
 • Na brýlových čočkách nejsou znatelné přechody mezi jednotlivými zónami - je to nejen pohodlné, ale i estetické.
 • Díky plynulému přechodu mezi jednotlivými optickými zónami odzvonilo "přeskakování obrazu" (zdánlivá změna pozice sledovaného předmětu při přechodu do jiné zóny).
 • Multifokální brýle koupené na Alensa.cz obsahují kvalitní povrchové úpravy.
 • Brýle si můžete nechat vylepšit o filtr blokující modré světlo, samozabarvovací čočky, nebo je proměnit ve sluneční brýle.
 • U nás máte možnost výběru z několika kategorií multifokálních čoček, podle vašich individuálních potřeb.

Co je dobré také vědět, přemýšlíte-li o přechodu na multifokální brýle:

 • Možná vám bude chvíli trvat zvyknout si na přecházení mezi jednotlivými optickými zónami. Chce to zkrátka trochu cvik, ale naprostá většina lidí se s multifokálními brýlemi sžije.
 • Určitá míra periferního zkreslení obrazu je nevyhnutelná, nicméně mozek se novému způsobu vidění přizpůsobí a periferní zkreslení s časem přestává vnímat.
 • Multifokální čočky jsou o něco dražší, než čočky běžné. Přinášejí však svým nositelům řadu výhod.

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy multifokálních brýlových čoček

Základní čočka "Classic" zajišťuje kvalitní základní korekci zraku. Nicméně další stupně nabízejí pohodlnější vidění díky rozšiřujícímu se zornému poli. Technologicky vyspělejší čočky mají menší míru periferního zkreslení, a zároveň širší optické tóny pro vidění do blízka a střední vzdálenosti.