Jak používat oční kapky

Zvlhčete si oči očními kapkami nebo sprejem

Oční kapky mohou nejen významně pomoci při problémech se suchýma a podrážděnýma očima, ale také přispět k léčbě infekcí nebo pooperačních stavů. Většina očních kapek nebo sprejů má okamžitý úlevný účinek ihned po aplikaci a jejich dlouhodobé používání může přispět k většímu pohodlí při nošení kontaktních čoček.

Aplikaci očních kapek mohou provázet různé nepříjemnosti. Někteří lidé dokonce považují použití kapek sami na sobě za nemožné. Pojďme si ukázat pár praktických tipů a třeba zjistíte, že se z aplikace kapek může stát snadná rutina.

Kdy se mohou kapky hodit

Oční lékař má možnost předepsat farmaceutické oční kapky, které pomáhají s léčbou zeleného zákalu, zánětem spojivek, chronicky suchýma očima, nebo dalšími obtížemi. Léčba zeleného zákalu může vyžadovat použití více druhů kapek. V takovém případě je důležité řídit se přesně pokyny pro jejich používání, neboť může být důležité pořadí, ve kterém jsou aplikovány, nebo doporučené části dne pro užití.

Zánět spojivek je bakteriální infekce, na jejíž léčbu se často používají antibiotické kapky. Váš oftalmolog by vás měl upozornit, že po dobu trvání infekce není vhodné nosit kontaktní čočky.

Od nepohodlí způsobeného sezónními alergiemi vám mohou pomoci kapky obsahující antihistaminikum. Alergická reakce může vzniknout i na prach nebo zvířecí srst a projevit se zarudlýma očima a svěděním. Lékárník vám doporučí vhodné oční kapky, které vašim očím uleví, a které se dají pořídit bez lékařského předpisu.

Syndrom suchého oka, často způsobený dlouhým sledování obrazovky nebo displeje, se zdá být v dnešní době téměř nevyhnutelnou komplikací pro všechny, kdo nosí kontaktní čočky. Pokud je součástí vaší práce dlouhodobé sledování obrazovky počítače, vašim očím mohou významně ulevit zvlhčující oční kapky. Oční lékař vám doporučí výrobek vhodný právě pro vás. Doporučujeme mít lahvičku s kapkami vždy při ruce, ať už jste v práci, řídíte auto nebo jdete sportovat. Mezi nejlepší výrobky, které kvalitně zvlhčují oči, se řadí kapky Gelone a Biotrue.

Aplikace krok za krokem

Kroky pro aplikaci očních kapek
  • Pečlivě si umyjte ruce mýdlem a vodou. Osušte je čistým ručníkem.
  • Pokud máte na očích kontaktní čočky, vyjměte je v případě, že budete aplikovat kapky, které nejsou vhodné pro používání s kontaktními čočkami.
  • Zakloňte hlavu nebo si lehněte.
  • Prsty jedné ruky si opatrně stáhněte spodní víčko tak, aby vznikla malá mezera mezi spodním víčkem a oční bulvou.
  • Lahvičku s kapkami otočte dnem vzhůru a namiřte kapátko na oko ze vzdálenosti asi 5-10 cm.
  • Jemně stiskněte lahvičku a kápněte do oko jednu kapku.
  • Mějte hlavu stále zakloněnou a nakapejte do oka doporučené množství kapek.
  • Chvíli nemrkejte a nechte oči zavřené.

Když je aplikace kapek obtížná

Máte problém si kapky aplikovat? Nejste v tom sami. Pro mnoho lidí je kapání do oka výzvou. Poradíme vám pár triků, jak si celý proces ulehčit.

Jak se říká - těžko na cvičišti, lehce na bojišti. Pokud máte předepsané farmaceutické kapky a bojíte se, že je prvními pokusy o aplikaci vyplýtváte, zkuste to nejdřívě s obyčejnými zvlhčujícími kapkami. Pokud těchto kapek nakapete do oka moc, nemusíte se bát, že vyplýtváte drahý lékařský přípravek a ani si jinak neuškodíte.

Některým lidem pomáhá provádět aplikaci kapek vleže.

S aplikací vám může pomoci zrcadlo, nebo další člověk. Někomu pohled do zrcadla pomáhá, nicméně může být těžké v tu chvíli držet hlavu v záklonu. Pokud máte pocit, že si kapky nejste schopni aplikovat sami, zavolejte si pomocníka. Jiný člověk vám může sám kapky nakapat, nebo vám vést ruku do vhodné polohy.

Oční kapky a děti

Matka kape dítěti kapky do očí

U neposedných batolat a malých dětí nebývá aplikace kapek jednoduchá. Pokud se vaši najmenší kapkám vzpírají, zkuste to s našimi triky.

  • Položte dítě na záda. V této pozici vydrží klidnější.
  • Jemně mu stáhněte spodní víčko jednoho oka a požádejte ho, ať se podívá nahoru.
  • Nakapejte potřebné množství kapek do oka a nechte dítě několikrát zamrkat, aby se tekutina rovnoměrně rozprostřela.

Pokud není možné dítěti aplikovat kapky do otevřeného oka, můžete mu je nakapat do vnitřního koutku oka, když má oči zavřené. Až oči otevře a zamrká, menší množství tekutiny do nich steče. O další rady můžete požádat svého lékaře.

Závěrečná doporučení

  • U veškerých typů kapek, které používáte, dbejte na dodržování doporučené doby spotřeby.
  • Uchovávejte kapky v prostředí a teplotě dle doporučení. Některé typy výrobku se uchovávají v lednici, jiné na chladném a tmavém místě v pokojové teplotě.
  • Kapky by měly být sterilní. Proto na kapátko nesahejte, nedotýkejte se jím oka a ničím ho neotírejte.
  • Vyzkoušejte hygienické řešení v podobě jednotlivě balených dávek. Takovou možnost nabízejí například kapky Laim Care.
  • Při používání kapek se řiďte doporučeními svého lékaře nebo lékárníka.
  • Po aplikování kapek si jemně osušte oči. Nedotýkejte se přitom vnitřního oka.
  • Některé kapky mohou způsobit dočasně rozostření vidění. Informujte se u svého očního specialisty, v jakém časovém horizontu po nanesení kapek můžete řídit auto nebo obsluhovat stroje.

Komentáře (1)

Máte nějaké otázky nebo názor?
Michal

Proč tak složitě? Vždyť přece stačí zaklonit, nakapat do koutku a pozvolna zamrkat. Kapka se rozleje krásně do celého oka. Nikde žádný stres z kapaní do otevřeného oka.

Odpověď - Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Postup, který zde uvádíme, je takový, jak jej běžně doporučují oční lékaři. Kápnutí do spojivkového vaku a zamrkání je rovněž možné, ale vždy je důležité, aby se aplikátor nedostal do kontaktu s okem. V opačném případě hrozí kontaminace obsahu kapek. Článek je zaměřen spíše na uživatele, kteří mají s kapáním do oka obecně problém. Hezký den.