Jak správně používat peroxidový roztok a jaké jsou jeho výhody?

Chcete mít jistotu, že vaše čočky budou dokonale hygienicky čisté po celou dobu jejich používání? Pak stojí za zvážení použití peroxidového roztoku. Ten patří mezi nejúčinnější způsoby, jak kontaktní čočky vyčistit. Je však potřeba dodržet správný postup, který se proti univerzálním roztokům velmi liší. Jak tedy peroxidový roztok správně používat a jaké jsou jeho výhody?

Dr. Beneš

„Oko je v neustálém kontaktu s vnějším prostředím, prachem a mikroorganizmy. Prostředí oka si vytváří i své přirozené obranné mechanizmy, kterými se brání nepříznivým vlivům těchto patogenů. Jsou to hlavně složky slzného filmu. Slzný film je tenká vrstva slz, která omývá přední plochu oka. Pokud jsou aplikovány kontaktní čočky, mají vliv na integritu slzného filmu. Ten se rozdělí na část, která omývá přední plochu kontaktní čočky (pre-lentikulární slzný film) a ten, který je mezi zadní plochou kontaktní čočky (post-lentikulární slzný film) a povrchem rohovky, resp. jejím epitelem. Může tak dojít ke zvýšení rizika zavedení infekce do oka. U čoček s prodlouženou dobou nošení je proto velmi důležité jejich důkladné čištění,“ vysvětluje docent Pavel Beneš , vedoucí katedry optometrie a ortoptiky lékařské fakulty Masarykovy Univerzity v Brně.

Oční specialisté považují peroxidové roztoky za zlatý standard dezinfekce, a to z důvodu jejich vysoké účinnosti. Tento typ roztoku obsahuje peroxid vodíku, který díky chemické reakci účinně likviduje všechny nečistoty. V průběhu čištění se peroxid rozkládá a aktivní kyslík oxidačně ničí bakterie a další usazeniny na čočce. „Výhodou peroxidového roztoku EasySept je široké spektrum antimikrobiální účinnosti. Je tedy efektivní proti velkému množství patogenů, a to bez přidání konzervantů. Peroxidový roztok je vhodný i pro alergické klienty nebo ty, kteří jsou přecitlivělí na některou ze složek víceúčelových roztoků,“ dodává oční specialista docent Pavel Beneš.

Protože roztok obsahuje peroxid, je velmi důležité, aby byl proces tzv. neutralizace zcela dokončen. Ke každému roztoku obdržíte speciální pouzdro, které obsahuje katalyzační disk. Právě disk je nejdůležitější součástí pouzdra. Pro čištění peroxidovým roztokem nikdy nesmíte používat pouzdro určené pro univerzální roztoky. Celý proces čištění trvá minimálně 6 hodin, tato doba se u různých roztoků může lišit. Ukončení reakce poznáte tak, že se přestanou tvořit malé bublinky, které dobře vidíte. V takovém případě můžete čočky znovu použít. Nikdy si však před aplikací kontaktních čoček nekapejte peroxidový roztok do očí, tak jako to někteří uživatelé dělají u univerzálních roztoků. Mohlo by dojít k poškození zraku.

Jaké zásady je potřeba u peroxidových roztoků dodržovat:

  • Peroxidový roztok nikdy nesmí přijít do přímého kontaktu s okem. Mohlo by dojít k popálení rohovky.
  • Vždy používejte pouze speciální pouzdro, které obsahuje katalyzační disk.
  • Roztok do pouzdra lijte vždy po rysku. Čočka by se jinak nemusela vyčistit a nebo by roztok mohl z pouzdra vytéct.
  • Po nalití roztoku s pouzdrem dále nemanipulujte. Během procesu nechte pouzdro ve vodorovné poloze.
  • Čočky z pouzdra nevyndávejte dřív, jak po skončení procesu neutralizace, který trvá zpravidla 6 hodin.
  • Speciální pouzdro vždy vyměňujte v pravidelných intervalech, které nejsou delší než 3 měsíce. Katalyzační disk po této době ztrácí svou účinnost.

Koupit peroxidový roztok

Jak používat peroxidový roztok, krok za krokem


Umyjte si ruce

Důkladně si umyjte a osušte ruce.

Zkotrolujte disk

Zkontrolujte, že speciální pouzdro obsahuje katalyzační disk.

Vložte čočky do košíčků

Do košíčků pouzdra vložte čočky. Košíček pro levou čočku je zpravidla označen písmenem L, pro pravou pak R.

Propláchněte košíčky

Košíčky zavřete a spolu s víčkem propláchněte peroxidovým roztokem nad umyvadlem.

Pouzdro naplňte po rysku

Pouzdro naplňte přesně po rysku a následně do něj vložte víčko s košíčky. Nezapomeňte ho důkladně zašroubovat.

Vyčkejte 6 nebo více hodin

S pouzdrem už dále nemanipulujte a nechte jej ve vodorovné poloze. Pokud začal roztok probublávat, je vše v pořádku. Proces trvá cca 6 hodin.

 Znovu si umyjte ruce.

Znovu si umyjte ruce, ať si nesáhnete do oka, se zbytky peroxidu na prstech.

Solution is neutralized after bubbles disappear

Pokud se přestanou uvolňovat malé bublinky, je proces ukončen.

Pour out the neutralized solution

Po dokončení neutralizace roztok vylijte a nechte pouzdro na vzduchu vyschnout.

Nikdy čočky neoplachujte peroxidovým roztokem

Čočky můžete před vložením do oka propláchnout fyziologickým či univerzálním roztokem, nikdy však ne peroxidovým!

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?