Kontaktní čočky a sport

Kontaktní čočky a sport

Zraková vada nás může odradit od sportování i dalších aktivit. Díky kontaktním čočkám už se ale nemusíte omezovat. Přinášíme vám krátké shrnutí otázek a odpovědí na téma kontaktní čočky a sport. Pro začátek je dobré říct, že pokud máte jakékoli obavy nebo nejasnosti spojené s nošením čoček, neváhejte se obrátit na svého očního lékaře, který vám poradí s ohledem na vaše konkrétní potřeby a zdraví.

Sportování s čočkami

I kontaktní čočky mají svá pro a proti, ale co můžeme bezpečně říct je, že čočky a sport jsou ideální parťáci. Ať už děláte sport na vrcholové úrovni nebo jen rekreačně, kontaktní čočky vám nabídnou pohodlí a postrčí i vaši výkonnost. Při sportování je třeba zohlednit různé faktory, například: Potřebujete nerušené periferní vidění? Děláte během sportu velmi rychlé pohyby? Nosíte nějaký typ ochranných pomůcek? Pojďme si tedy brýle a kontaktní čočky porovnat:

KONTAKTNÍ ČOČKY

Zajišťují, že uvidíte přirozené zorné pole včetně periferního vidění

Můžete je nosit spolu s helmou, ochrannými brýlemi atp.

Při pohybu nespadnou z očí

Jsou bezpečné. Při kolizi vám nezpůsobí zranění

Jednoduše a levně si pořídíte nové

Jsou pohodlné, nic neváží a nemlží se za špatného počasí

Nezkreslují

BRÝLE

Brýlové rámy ruší periferní vidění

Často nejsou slučitelné s helmou nebo jinou ochranou hlavy

Během sportovní aktivity se mohou brýle na nose posouvat, nebo i spadnout

Mohou se rozbít a způsobit zranění

Pokud se zničí, pořídit si nové je finančně náročnější

Pokud provozujete outdoorové aktivity, brýle se mohou mlžit v závislosti na počasí

Světelné odrazy na brýlových čočkách mohou působit rušivě

Ať už sportujete rekreačně, nebo jste profesionální sportovec, kontaktní čočky mohou vaši sportovní praxi znatelně vylepšit. Kromě toho, že je jejich nošení pohodlné, je to zároveň i nejbezpečnější volba zrakové korekce pro sportovce. Možná vás neochrání přímo před zraněním, ale umožní vám třeba pohodlnější nošení helmy nebo jiné ochranné pomůcky. I proto jsou kontaktní čočky velmi dobrou volbou pro zimní sporty nebo cyklistiku. S čočkymi můžeme jednoduše nosti sluneční brýle, helmu, nebo jiné ochranné brýle.

Brýle nejsou možná ideálním parťákem na sport, ale některé povrchové úpravy brýlových čoček přeci jen zajišťují určité pohodlí – např. ochrana před mlžením nebo zbytečnými světelnými odrazy. Navíc ani dioptrické brýle nemusí být drahé tak, jako dříve. U nás najdete velký výběr cenově dostupných dioptrických brýlí, jejichž skla obsahují už v základní variantě několik povrchových úprav, které eliminují některé problémy uvedené výše.

Kontaktní čočky a plavání nebo jiné vodní sporty

Ačkoliv jsou kontaktní čočky tou nejlepší volbou pro sporty obecně, jedna výjimka přeci jen existuje: vodní sporty a plavání. Důvod? Kontaktní čočky by neměly přijít do styku s vodou. Voda může způsobovat infekce nebo podráždění. Pokud otevřete oči pod vodou, vyjměte čočky z očí do 15 minut a už je znovu nepoužívejte. Jestliže čočky na plavání potřebujete, pouřijte nepropustné plavecké brýle jako ochranu.

Sprcha, sauna nebo pára

Po sportu si asi rádi dáte sprchu, nebo relaxujete v sauně či páře. Co s kontaktními čočkami teď? Voda z kohoutku nebo pot obsahují bakterie a neměly by tedy přijít s čočkami do kontaktu. Pokud budete mít na sobě čočky v těchto horkých, suchých, nebo zapařených prostředích, čočky mohou vyschnout a poničit se. Závěr je tedy jasný: kontaktní čočky vyjměte z očí před sprchováním, nebo vstupem do sauny či páry.

Tip závěrem

Kontaktní čočky jsou skvělá volba při sportu. Jaké čočky zvolit? Nejlepším a nejefektivnějším řešením jsou jednodenní kontaktní čočky! Pro jejich aplikaci a údržbu nepotřebujete žádné roztoky ani pouzdra a snadno se vyměňují. Vezměte si s sebou malé balení, ať už se chystáte do posilovny, nebo třeba na zimní dovolenou na hory. Pokud se vám do očí dostane voda nebo pot, nebo se čočky jiným způsobem poničí, vždy můžete jednoduše sáhnout po novém páru a užít si jasné a zdravé vidění.

Jednodenní kontaktní čočky