Nasazení a vyjmutí kontaktních čoček krok za krokem

Rozhodli jste se začít s kontaktními čočkami a teď bude potřeba naučit se s nimi manipulovat. Nasazení kontaktních čoček vyžaduje sice jistou obratnost, ale není se čeho bát. Stačí si osvojit několik jednoduchých návyků a z nasazování a vyndavání čoček se stane přirozená denní rutina. Abychom vám pomohli, připravili jsme pro vás shrnutí krok za krokem, jak nasadit a vyjmout kontaktní čočky. Náš průvodce se hodí jak začátečníkům, tak i dlouhodobým nositelům kontaktních čoček, kterým může některá základní pravidla připomenout.

Jak nasadit kontaktní čočky

Pokud nenosíte jednodenní kontaktní čočky, musíte čočky uchovávat ve speciálním roztoku po celou dobu, kdy je nemáte na očích. Roztok čočky přes noc čistí a desinfikuje.

Měli byste vědět, že při nasazování čočky se nemusíte dotknout samotného oka. Nechte čočku na oko lehce přilnout a vaše oční víčka už se postarají o zbytek! Pojďme se teď podívat, jak na to.

Žena nasazující kontaktní čočku

1. krok

Připravte si kontaktní čočky, roztok, zrcadlo a místo, kde si budete moci umýt a osušit ruce. V místnosti by měl být dostatek světla. Pokud používáte make-up, nechte jeho aplikaci až po nasazení čoček.

2. krok

Před nandáním čoček si pečlivě umyjte ruce

Vždy si pečlivě umyjte ruce, aby se na čočky nedostaly nečistoty a bakterie. Používejte jemné nebo antibakteriální mýdlo, vyhýbejte se hydratačním mýdlům, pleťovým mlékům a produktům na olejové bázi. Po umytí ruce osušte ručníkem. Vyhněte se používání papírových ubrousků, které mohou zanechávat na rukou žmolky.

Mějte na paměti, že pro manipulaci s čočkami je lepší mít krátké nehty, abyste nepoškrábali kontaktní čočku nebo rohovku oka.

3. krok

Začněte vyjmutím čočky z pouzdra

V dalším kroku vyjmeme kontaktní čočku z pouzdra nebo z blistru. Pokud máte na každém oku jiné dioptrie, bude vhodné si zvyknout nandavat jako první vždy stejnou čočku – např. na levé oko, abyste si čočky nepomíchali. Dejte si čočku na dlaň, kápněte na ni roztok a lehce ji promněte prstem. Některé roztoky jsou tzv. „no-rub“, nicméně většina optiků se shoduje, že je vhodné v rámci dobré hygieny čočku vždy lehce promnout. Pokud chcete manipulaci s čočkami usnadnit, nabízíme vám praktické aplikátory a pinzety.

4. krok

Umístěte čočku na ukazovák. Pokud mám čočka tvar mističky, je vše v pořádku. Pokud však okraje směřují směrem dolů (jako malé zobáčky), pak je čočka naruby. Některé kontaktní čočky mají indikátor rubu a lícu (číslice nebo písmena), které jsou viditelné proti světlu na okraji čočky.


Zkotrolujte, jestli je čočka z lícové strany

5. krok

Umístěte kontaktní čočku na ukazovák

Čočka je na ukazováku jedné ruky, prostředníkem lehce stáhněte spodní víčko směrem dolů a prsty druhé ruky popotáhněte horní víčko nahoru. Pokuste se během procesu nemrkat. Některým lidem pomáhá otočit pohled směrem vzhůru, aby nedocházelo k nechtěnému mrkání. Zpočátku to může být těžké, ale díky praxi si brzy zvyknete.

6. krok

Umístění kontaktní čočky na oko

Umístěte čočku opatrně na oko a několikrát mrkněte. Čočka se tak sama usadí na správné místo na duhovce. Pokud je to potřeba, můžete se čočky lehce dotknout a posunout ji na střed. Pokud čočka dráždí oko nebo cítíte jakýkoliv diskomfort, vyjměte ji a jemně očistěte roztokem, než ji na oko znovu nasadíte.

7. krok

Vylejte roztok z pouzdra po každém použití

Zopakujte postup s druhým okem. Vylijte roztok s pouzdra a nechte pouzdro vyschnout. (Z hygienických důvodů nikdy nepoužívjte tentýž roztok dvakrát!)

Jak vyjmout kontaktní čočky

Před manipulováním s čočkami si pečlivě umyjte ruce

Nejprve si pečlivě umyjte ruce, stejně jako jste to udělali před nasazením čoček. Pokud máte na obličeji make-up, sundejte si čočky ještě před odlíčením. Připravte si vše potřebné – antibakteriální pouzdro na čočky, roztok, zrcadlo a případně další nástroje. Pokud jste právě na cestách, mohlo by se vám hodit praktické pouzdro se zrcátkem.

1. krok (volitelný)

Zvlhčení čoček pro jejich snadné vyjmutí z oka

Můžete začít tím, že zvlhčíte oči pomocí očních kapek. Hydratované čočky půjdou snadněji vyjmout. Na každé oko postačí jedna až dvě kapky, čočky budou dostatečně vlhké a pro vás celý proces pohodlnější, zvlášť pokud trpíte syndromem suchého oka.

2. krok

Pohlédněte nahoru a prostředníkem své dominantní ruky jemně stáhněte spodní víčko dolů. Buďte opatrní, ať si nepoškodíte jemnou kůži okolo očí. Raději nespěchejte a provádějte jednotlivé kroky pomalu a s klidem.

3. krok

Ukazovákem stejné ruky jemně posuňte čočku ke spodnímu okraji oka na bělmo, abyste si během vyndavání omylem nepoškrábali rohovku oka.

4. krok

Dejte čočky do pouzdra s čerstvým roztokem

Opatrně zmáčkněte čočku mezi palec a ukazovák. Čočka zůstane mezi prsty. Nezapomeňte ji očistit roztokem a promnout v prstech. Poté vložte čočku do pouzdra s čerstvým roztokem. Pokud již uplynula doba, po kterou je možné dané čočky nosit, vyhoďte je. Nezapomínejte udržovat v čistotě pouzdro na čočky a nahradit ho novým vždy s otevřením nové lahve roztoku, nebo minimálně jednou za tři měsíce.

5. krok

Nyní zopakujte celý proces krok za krokem s čočkou na druhém oku.

Blahopřejeme – právě se vám podařilo úspěšně vyjmout a uskladnit vaše kontaktní čočky. Díky praxi se vám celý proces dostane brzy pod kůži a nezabere víc než pár minut.

Dbejte na pečlivé dodržování všech výše uvedených kroků, abyste si udrželi zdravé oči a kvalitní vidění. Je to váš zrak. Uvidíte, vaše oči vám za dobrou péči poděkují!

Odpovědět na # - Zrušit
Česká pošta PPL Zásilkovna GLS
Top