Nasazení a vyjmutí kontaktních čoček krok za krokem

Rozhodli jste se začít s kontaktními čočkami a teď bude potřeba naučit se s nimi manipulovat. Nasazení kontaktních čoček vyžaduje sice jistou obratnost, ale není se čeho bát. Stačí si osvojit několik jednoduchých návyků a z nasazování a vyndávání čoček se stane přirozená denní rutina. Abychom vám pomohli, připravili jsme pro vás shrnutí krok za krokem, jak nasadit a vyjmout kontaktní čočky . Náš průvodce se hodí jak začátečníkům, tak i dlouhodobým nositelům kontaktních čoček, kterým může některá základní pravidla připomenout.

Jak nasadit kontaktní čočky

Pokud nenosíte jednodenní kontaktní čočky, musíte čočky uchovávat ve speciálním roztoku po celou dobu, kdy je nemáte na očích. Roztok čočky přes noc čistí a desinfikuje.

Měli byste vědět, že při nasazování čočky se nemusíte dotknout samotného oka. Nechte čočku na oko lehce přilnout a vaše oční víčka už se postarají o zbytek! Pojďme se teď podívat, jak na to.

Žena nasazující kontaktní čočku

1. krok

Připravte si kontaktní čočky, roztok, zrcadlo a místo, kde si budete moci umýt a osušit ruce. V místnosti by měl být dostatek světla. Pokud používáte make-up, nechte jeho aplikaci až po nasazení čoček.

2. krok

Před nandáním čoček si pečlivě umyjte ruce

Vždy si pečlivě umyjte ruce, aby se na čočky nedostaly nečistoty a bakterie. Používejte jemné nebo antibakteriální mýdlo, vyhýbejte se hydratačním mýdlům, pleťovým mlékům a produktům na olejové bázi. Po umytí ruce osušte ručníkem. Vyhněte se používání papírových ubrousků, které mohou zanechávat na rukou žmolky.

Mějte na paměti, že pro manipulaci s čočkami je lepší mít krátké nehty, abyste nepoškrábali kontaktní čočku nebo rohovku oka.

3. krok

Začněte vyjmutím čočky z pouzdra

V dalším kroku vyjmeme kontaktní čočku z pouzdra nebo z blistru. Pokud máte na každém oku jiné dioptrie, bude vhodné si zvyknout nasazovat jako první vždy stejnou čočku – např. na levé oko, abyste si čočky nepomíchali. Dejte si čočku na dlaň, kápněte na ni roztok a lehce ji promněte prstem. Některé roztoky jsou tzv. „no-rub“, nicméně většina optiků se shoduje, že je vhodné v rámci dobré hygieny čočku vždy lehce promnout. Pokud chcete manipulaci s čočkami usnadnit, nabízíme vám praktické aplikátory a pinzety.

4. krok

Umístěte čočku na ukazovák. Pokud má čočka tvar mističky, je vše v pořádku. Pokud však okraje směřují směrem dolů (jako malé zobáčky), pak je čočka naruby. Některé kontaktní čočky mají indikátor rubu a líce (číslice nebo písmena), který je viditelný proti světlu na okraji čočky.

Zkontrolujte, jestli je čočka z lícové strany

5. krok

Umístěte kontaktní čočku na ukazovák

Čočka je na ukazováku jedné ruky, prostředníkem lehce stáhněte spodní víčko směrem dolů a prsty druhé ruky popotáhněte horní víčko nahoru. Pokuste se během procesu nemrkat. Některým lidem pomáhá otočit pohled směrem vzhůru, aby nedocházelo k nechtěnému mrkání. Zpočátku to může být těžké, ale díky praxi si brzy zvyknete.

6. krok

Umístění kontaktní čočky na oko

Umístěte čočku opatrně na oko a několikrát mrkněte. Čočka se tak sama usadí na správné místo na rohovce. Pokud je to potřeba, můžete se čočky lehce dotknout a posunout ji na střed. Pokud čočka dráždí oko nebo cítíte jakýkoliv diskomfort, vyjměte ji a jemně očistěte roztokem, než ji na oko znovu nasadíte.

7. krok

Vylejte roztok z pouzdra po každém použití

Zopakujte postup s druhým okem. Vylijte roztok z pouzdra a nechte pouzdro vyschnout. (Z hygienických důvodů nikdy nepoužívejte tentýž roztok dvakrát!)

Jak vyjmout kontaktní čočky

Před manipulováním s čočkami si pečlivě umyjte ruce

Nejprve si pečlivě umyjte ruce, stejně jako jste to udělali před nasazením čoček. Pokud máte na obličeji make-up, sundejte si čočky ještě před odlíčením. Připravte si vše potřebné – antibakteriální pouzdro na čočky, roztok, zrcadlo a případně další nástroje. Pokud jste právě na cestách, mohlo by se vám hodit praktické pouzdro se zrcátkem.

1. krok (volitelný)

Zvlhčení čoček pro jejich snadné vyjmutí z oka

Můžete začít tím, že zvlhčíte oči pomocí očních kapek. Hydratované čočky půjdou snadněji vyjmout. Na každé oko postačí jedna až dvě kapky, čočky budou dostatečně vlhké a pro vás celý proces pohodlnější, zvlášť pokud trpíte syndromem suchého oka.

2. krok

Pohlédněte nahoru a prostředníkem své dominantní ruky jemně stáhněte spodní víčko dolů. Buďte opatrní, ať si nepoškodíte jemnou kůži okolo očí. Raději nespěchejte a provádějte jednotlivé kroky pomalu a s klidem.

3. krok

Ukazovákem stejné ruky jemně posuňte čočku ke spodnímu okraji oka na bělmo, abyste si během vyndávání omylem nepoškrábali rohovku oka.

4. krok

Dejte čočky do pouzdra s čerstvým roztokem

Opatrně zmáčkněte čočku mezi palec a ukazovák. Čočka zůstane mezi prsty. Nezapomeňte ji očistit roztokem a promnout v prstech. Poté vložte čočku do pouzdra s čerstvým roztokem. Pokud již uplynula doba, po kterou je možné dané čočky nosit, vyhoďte je. Nezapomínejte udržovat v čistotě pouzdro na čočky a nahradit ho novým vždy s otevřením nové lahve roztoku, nebo minimálně jednou za tři měsíce.

5. krok

Nyní zopakujte celý proces krok za krokem s čočkou na druhém oku.

Blahopřejeme – právě se vám podařilo úspěšně vyjmout a uskladnit vaše kontaktní čočky. Díky praxi se vám celý proces dostane brzy pod kůži a nezabere víc než pár minut.

Dbejte na pečlivé dodržování všech výše uvedených kroků, abyste si udrželi zdravé oči a kvalitní vidění. Je to váš zrak. Uvidíte, vaše oči vám za dobrou péči poděkují!

Komentáře (5)

Máte nějaké otázky nebo názor?
Katarína

Dobrý den, Nedávno jsem si u Vás objednala víše uvedené kontaktní čočky. Chtěla bych se informovat, jak je to s vložením kontaktních čoček do oka s astigmatismem. Kontaktní čočka je označena různými parametry, nejsem si jista, zda-li je potřeba čočku do oka umístit ve správném směru, či je to jedno a čočka se v oku přizpůsobí. Bohužel jsem tuto informaci nikde nedočetla. Děkuji moc za odpověď S pozdravem Katarína Stýblová

Odpověď Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. U astigmatických čoček bývá na pozici 6. hodiny drobná čárka. Když si čočku umístíte na prst a srovnáte si ji do správné pozice. Usazení čočky v oku je pak rychlejší. Jestliže však čočku nasadíte v nesprávné poloze, čočka se i přesto do správné polohy sama stočí. Doba stabilizace čočky je však o něco delší a pohled může být zhruba 15 min nekomfortní. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Andrea Bartosova

Dobry den,mame miminko 5mesicu po operaci sedeho zakalu.Mame nasazovat cocky a ja to moc nezvladam.Myslite,ze aplikator by to mohl usnadnit?

Odpověď Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Aplikátor je k nasazení čoček velmi praktický. Ovšem chce to cvik, asi jako u všeho. Každopádně je to snadnější, než aplikovat dítěti čočku prstem. Osobně mám zkušenost s aplikací čoček devítiletému synovi a bez aplikátoru bychom to nezvládli. Pokud máte z aplikace obavy, obraťte se na oční lékařku. Jestliže s aplikací čoček nemáte zkušenosti, měla by Vám lékařka ukázat postup. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Monika Kernerová

Dobrý den jsem čerstvě 4 dny po operaci pravého oka hrozně moc mě to bolí mám tam kontaktní čočku ale nevím proč mi jí dali mám to oko celé zarudlé a slzí mě obě oči nemůžu se ani koukat na Televizi nevím co dělat děkuji za radu

Odpověď Zákaznický servis
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Bohužel neznáme Vaši anamnézu, a tak nemůžeme říci jednoznačné stanovisko. Hojení oka po operaci je vždy velmi individuální. Při operacích rohovky bývá přerušeno nervové zakončení, které pak velmi často vede k chronickému stavu suchého oka. Důvod, proč Vám aplikovali kontaktní čočku je pravděpodobně z důvodu ochrany "rány". Čočka tak funguje jako náplast či obvaz. Z našeho sortimentu Vám můžeme nabídnout oční kapky Hylo Gel, které jsou určené přímo na pooperační stavy. Použití těchto kapek ale pro jistotu konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
Anonym

Moc děkuji za radu, čočky mám dnes poprvé a nasadit je obtížné, ale vyjmout mi jedna nešla vůbec a až díky Vašemu popisu jsem zvládla. Oko mám celé rudé a bolestivé, mám obavu, co mi to způsobilo a nemyslím si, že to znovu podstoupím.

Odpověď Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Je nám velmi líto, že jste s z první aplikace tak rozladěná. Začátky bývají obtížnější, ale praxí se získávají potřebné zkušenosti a jistota. Jestliže jste si oko podráždila, nechte jej uklidnit. Mezitím se zkuste porozhlédnout po optikách ve Vašem okolí, které se specializují na odbornou aplikaci čoček, nebo Vám se můžete podívat na tuto mapu, kde takové optiky jsou a spolupracují s jedním z nejvýznamnějších výrobců na světě - se společností CooperVision. Vzhledem k tomu, že máte s první aplikace nepříjemný pocit, zvažte pomoc odborníka. Služba bývá zpoplatněna, ale je to investice, která se vyplatí. Pokud byste měla k tématu nějaké otázky, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Jana Jirasová

No jde to opravdu pomalu , mám 3 týdny a pořád nic moc . Mám citlivé oči a trápím se s tím cca půl hodiny. Pinzetu mě nikdo nenabídnul . Zítra jdu pro nové tak se zeptám . 🤷🏼‍♀️ Je to boj 🤦🏽‍♀️

Odpověď Zákaznický servis

Dobrý den, děkujeme za komentář. Chce to najít si na nasazování i vyndavání čoček správný grif. Pinzeta, kleštičky a aplikátor Vám mohou pomoci, ale i při tomto způsobu manipulace si budete muset najít nějaký svůj způsob. Kontaktolog Vám snad poradí. V případě, že bychom pro Vás mohli něco udělat, napište nám prosím. Zatím Vám přejeme hezký den.