Nové brýle a rozmazané vidění - co je to adaptační období?

Právě jste si pořídili nové brýle. Samozřejmě se těšíte, až si je vyzkoušíte. Nasadíte si je a... co to... vidíte tak nějak rozmazaně. Je s brýlemi něco špatně? Měli byste přece vidět lépe, tak proč nevidíte ostře? Možná se vám trochu točí hlava. Možná se vám nedaří dobře doostřit a tlačí vás oči? Nezoufejte, pravděpodobně za to může adaptační období ! Na nové brýle si totiž musíte zvyknout, a to ať už máte brýle poprvé v životě, vyměňujete starší brýle za nové, nebo jste si nechali vyměnit skla kvůli změně dioptrií. Je to trochu jako s novými botami, které si musíte nejdřív prošlápnout. Znáte to? S novými brýlemi je to vlastně podobné.

Bolest hlavy způsobená novými brýlemi

Jaké potíže se mohou objevit?

Můžete mí pocit, že jste výjimka, ale ve skutečnosti je celkem běžné, že se s nošením brýlí, minimálně během prvních dnů, může pojit pár nepříjemností.

  • Rozmazané nebo zkreslené vidění: Nemusíte vidět úplně jasně. Například předměty se vám mohou zdát deformované, může být těžší odhadnout hloubku. Okraje vašeho zorného pole se zdají být ohnuté, jako byste byli v akváriu apod.
  • Lehká bolest hlavy nebo očí: Věci vidíte s brýlemi trochu jinak, a proto se vaše oči v prvních chvílích o něco víc namáhají, což může vést k bolesti hlavy nebo nevolnosti.

Ačkoli se tyto příznaky neprojevují u každého ve stejné míře, mohou vás vést k úvahám, jestli s brýlemi není něco v nepořádku. Ve většině případů však pro výše zmíněné nepříjemnosti existuje rozumné vysvětlení.

Proč se tyto příznaky objevují?

Existuje řada důvodů, proč vás můžou trápit výše zmíněné nepříjemnosti.

  • Váš mozek si ještě nezvykl na nové vidění:
    Mozek je neskutečně flexibilní a přizpůsobivý. Když se nám zhorší zrak - což je změna, která obvykle probíhá pomalu a postupně - náš mozek provede určité korekce, takže si změny ani nemusíme všimnout. Může se to dít, když nosíme dlouho jedny brýle, ačkoliv došlo ke zhoršení zraku. Nebo se náš mozek může adaptovat třeba na určitý tvar obruby tak, že se v brýlích cítíme pohodlně, i když už nesplňují aktuální parametry. Proto vám nové brýle mohou připadat v první chvíli "vadné". Může se to dít zkrátka každému, kdo si dá na nos nové brýle, a dvojnásob to platí, pokud nosíte brýle multifokální.
  • Špatný předpis nebo období adaptace:
    Ujistěte se, že máte aktuální předpis a že jste do objednávky zadali správné parametry. Kromě dioptrií je potřeba pro vycentrování brýlových čoček uvést i správnou vzdálenost zornic (PD). V případě, že brýle nesplňují parametry z předpisu, budete mít problémy s viděním. Ale pozor na unáhlené závěry! Existuje poměrně velká pravděpodobnost, že nepříjemnosti způsobuje právě období adaptace. Pokud máte pochybnosti, náš zákaznický servis vám pomůže ověřit předpis a parametry zadané v objednávce brýlí.
  • Jiný zdravotní problém:
    Ve vzácných případech mohou být přetrvávající problémy s viděním příznakem onemocnění, jako je šedý zákal, glaukom atd. K těmto problémům může například přispět i užívání některých druhů léků. Pokud máte podezření, že se vás to týká, kontaktujte svého očního specialistu.

Co s příznaky dělat a jak dlouho to bude trvat?

Nejprve musíte dát mozku šanci, aby si na nové brýle zvykl. Snažte se nosit nové brýle co nejčastěji, a to pokud možno od okamžiku, kdy se ráno probudíte. Nestřídejte staré a nové brýle, nesundávejte si nové brýle příliš rychle a příliš se nestresujte. Pokud jste si na nové brýle ještě nepřivykli a dostáváte se do situací, kdy potřebujete jasně a pohodlně vidět - např. při řízení nebo obsluze těžkých strojů - odložte adaptaci na nové brýle na dobu, kdy se nevěnujete těmto činnostem. Adaptační proces obvykle trvá přibližně týden. V některých případech může trvat až čtyři týdny - většinou se jedná o uživatele multifokálních brýlí, nebo pacienty, kteří s korekcí své zrakové vady příliš dlouho otáleli.

Přetrvává u vás rozmazané vidění nebo bolest hlavy déle? V tom případě je čas obrátit se na očního lékaře nebo specialistu. Ten důkladně zkontroluje vaše oči i předpis. Zároveň může zkontrolovat i vaše brýle, jestli nemají nějakou výrobní chybu.

Několik tipů a rad na závěr

  • Snažte se nepanikařit. Rozmazané vidění v prvních chvílích s novými brýlemi je celkem častý jev. Nějakou dobu zkrátka trvá, než si zvyknete na nové dioptrie, tvar nebo velikost brýlových obrub, nový typ čoček apod. Vaše nové brýle nemusí být nutně špatně vyrobené. Dejte šanci svým očím, aby si na nové brýle zvykly. Pokud problémy trvají déle, navštivte svého očního specialistu.
  • Nezanedbávejte své oči. Stejně jako zbytek těla, i oči je třeba nechat pravidelně zkontrolovat odborníkem. Nezapomínejte proto na pravidelnou prohlídku a pokud máte pocit, že se váš zrak mění, kontaktujte svého očního specialistu co nejdříve.
  • Vyhledejte specialistu. Pokud máte o nových brýlích pochybnosti, kontaktujte svého optika, nebo prodejce brýlí. Můžete individuálně zkonzultovat obtíže, které s brýlemi máte a společně najít řešení. Pokud máte brýle on nás, obraťte se na náš zákaznický servis a společně zjistíme, co pro vás můžeme udělat.