Jednodenní, čtrnáctidenní, nebo měsíční čočky - které budou nejlepší právě pro vás?

jednodenní nebo měsíční čočky

V dnešní době existuje na trhu mnoho druhů kontaktních čoček s různou periodou výměny. Které jsou tedy nejlepší? Nebo lépe řečeno – jaké budou nejlepší právě pro vás? Na této stránce se dozvíte více o výhodách i nevýhodách jednotlivých typů čoček a také nabídneme shrnutí důležitých faktorů, které byste měli při výběru zohlednit.

Kontaktní čočky a jejich perioda výměny

  • Jednodenní čočky: Tyto čočky se nosí pouze jeden den. Ráno si nasadíte nový, čerstvý pár, a večer ho vyhodíte.
  • Čtrnáctidenní čočky: Tyto čočky se nosí po dobu dvou týdnů - po čtrnácti dnech je potřeba je vyměnit za nové. K péči o ně potřebujete také kvalitní roztok na čištění a pouzdro na uchovávání čoček přes noc.
  • Měsíční čočky: Tyto čočky se nosí po dobu 30 dní. Stejně jako čtrnáctidenní varianta, i tyto čočky vyžadují pravidelnou kvalitní péči pomocí čisticího roztoku.
  • Tříměsíční čočky: Tyto čočky lze nosit až po dobu 90 dní. Jedná se o starší model čoček, který s sebou přináší určitá zdravotní rizika. Tříměsíční čočky vyžadují velmi kvalitní péči a čištění.
  • Roční čočky: Tyto čočky je možné používat až po dobu 365 dní a vyžadují tudíž dodžování přísných hygienických pravidel. Tento typ je vyhrazen pouze pro některé barevné čočky.

Které čočky se nejsnáze používají a mají nejjednodušší údržbu?

Pokud jde o hledisko péče o čočky, pak je jisté, že jednodenní čočky nevyžadují péči prakticky žádnou. Každý den si jednuduše nasadíte nový pár, který večer vyhodíte a nemusíte se tak zabývat žádnými roztoky, čištěním a uskladňováním čoček. Oproti tomu čtrnáctidenní nebo měsíční čočky vyžadují každodenní péči a musí být na noc uloženy do pouzdra s čerstvým roztokem.

Jednodenní čočky se zkrátka velmi jednoduše používají a bývají často upředňostňovány mladší generací. Nicméně manipulace se čtrnáctidenními nebo měsíčními čočkami je také velmi snadná, respektive v určitém ohledu i snazší - tyto čočky bývají oproti jemným jednodenním čočkám silnější a jejich nasazování i vyndávání může být o něco pohodlnější.

Která varianta je nejlevnější?

Pokud jde o cenu, pak jsou měsíční čočky jasným vítězem. Hned v závěsu jsou pak čočky čtrnáctidenní. Pokud budete nosit jednodenní čočky po dobu jednoho měsíce každý den, z pochopitelných důvodů vyjdou jako nejdražší varianta. Na druhé straně mince ale leží fakt, že nahradit pár měsíčních čoček je podstatně dražší, než pár jednodenních. Přijdete-li o jednodenní čočku (například dojde k jejímu poničení), snadno a bez větší finanční újmy ji nahradíte novou. Berte také v potaz, že k používání čtrnáctidenních nebo měsíčních čoček potřebujete čisticí roztoky a pouzdra, které je dobré do celkových výdajů započítat.

Která varianta je nejzdravější?

Jednodenní čočky jsou považovány za nejzdravější typ čoček. Proč? Jednoduše proto, že si na oči nasazujete vždy čerstvý, sterilní pár, který po použití vyhodíte a nehrozí kontaminace čoček v důsledku špatného čištění.

Kvalitní údržba čtrnáctidenních a měsíčních čoček je základ úspěchu, jelikož při špatném zacházení jsou čočky vystavovány nečistotám a bakteriím, které mohou působit zdravotní komplikace. Doporučujeme si k tématu čištění a údržby kontaktních čoček přečíst několik jednoduchých tipů.

Stává se, že lidé čočky přenášejí - ať už proto, že jednoduše zapomenou na včasný nákup nového balení, nebo nosí čočky déle záměrně. Přečtěte si více o rizicích spojenými s přenášením čoček. Je možné si pořídit i čočky s tak zvanou prodlouženou dobou nošení, které byly speciálně navrženy pro delší soustavné nošení (případně i s přespáváním s čočkami). Tento způsob použití je ale nutné konzultovat s očním lékařem, který ho může doporučit na základě vašeho zdravotního stavu.

Kontaktní čočky a životní styl

Hledisko životního stylu a zdravotního stavu je třeba posoudit u každého jedince individuálně. Je pro vás těžké naučit se novou každodenní rutinu a udržet ji? Sportujete, nebo máte aktivní způsob života? Cestujete často? Trpíte nějakými alergiemi? Odpovědi na tyto otázky pomohou s výběrem ideálního typu čoček právě pro vás. Pokud jste aktivní, rádi cestujete a sportujete, pak můžou být vhodnou volbou právě jednodenní čočky, které nevyžadují speciální údržbu a používají se velmi jednoduše. Zkonzultujte výběr čoček se svým očním lékařem, vyzkoušejte jeden typ a uvidíte, co vám vyhovuje.

Kontaktní čočky a ekologie

Pokud vás zajímá, které čočky jsou nejšetrnější k životnímu prostředí, pak sáhněte po měsíčních čočkách. Měsíční čočky jsou balené v menších krabičkách a jeden pár čoček nosíte relativně dlouhou dobu, než je potřeba ho vyhodit a vyměnit za nový.

Pár slov závěrem

Snad se nám podařilo vám představit základní výhody i nevýhody jednotlivých typů kontaktních čoček. V každém případě bude dobré před první aplikací čoček navšívit očního lékaře, který vám s výběrem pomůže. Pokud vás zajimají další odpovědi na otázky spojené s kontaktními čočkami, doporučejem vám také stránku s často kladenými dotazy, nebo článek o výhodách a nevýhodách kontaktních čoček. Zaměřit se můžete také na vlastnosti, které mají různé typy a značky čoček.