Kontaktní čočky: pro a proti

Přemýšlíte o tom, že začnete nosit kontaktní čočky? Ještě než se rozhodnete, je dobré zvážit některá hlediska - jaký typ čoček potřebujete, jaká je jejich cena a jakým způsobem se čočky udržují. Všechny tyto otázky můžete vyřešit u svého očního lékaře, ale ještě než si domluvíte vyšetření, možná vám napoví pár tipů a doporučení, které jsme pro vás přehledně sepsali.

Jaká jsou pro a proti u nošení kontaktních čoček?

Kontaktní čočky nabízejí zdravý a pohodlný způsob korekce zraku. Vzhledem k tomu, že jsou velmi jemné a navíc průhledné, může chvíli trvat, než se s nimi naučíte zacházet. Kontaktní čočky vás osvobozují od nošení mnohdy nepohodlných brýlí, ale je dobré myslet i na to, že jejich správné používání zahrnuje i správnou údržbu a čištění.

PRO

Umožňují vnímání celého zorného pole

Zajišťují korekci prakticky všech zrakových vad

Hodí se na sport, cestování a aktivní životní styl

Jednodenní kontaktní čočky není potřeba čistit ani jinak udržovat

Jsou pohodlné - na rozdíl od brýlí nic neváží

Jasné vidění bez nepříjemného zamlžování

PROTI

Vyžadují správné čištění a údržbu, aby byly vaše oči zdravé

Mohou způsobovat pocit suchých očí - možnost řešit očními kapkami

Možná si na ně budete chvíli zvykat

Pozor na vodu a nečistoty, které mohou způsobit podráždění nebo infekci

Nutnost čočky vyndávat před spaním (pokud přespávání s čočkami neschválí lékař)

Nutnost čočky vyjmout před sprchováním nebo plaváním

Výhody kontaktních čoček

Díky tomu, že kontaktní čočky sedí přímo na rohovce oka, zajišťují vidění skrz celé zorné pole bez omezení periferního vidění. Další výhodou je, že je může nosit kdokoli bez ohledu na věk – menší děti i senioři.

V dnešní době umí kontaktní čočky řešit naprostou většinu zrakových problémů. Může vám trvat týden nebo dva, než si na ně zvyknete, nicméně prakticky každý může kontaktní čočky nosit bez větších komplikací. Moderní technologie udělaly v posledních letech pokrok v oblasti jejich pohodlí a pohodlného nošení. Současné kontaktní čočky mají celou řadu vlastností, díky kterým si může vhodný typ čoček najít prakticky každý. Jsou velice vhodné i na sport – kolikrát vám spadly dioptrické brýle kvůli prudšímu pohybu? Také vám vadí, že brýle omezují periferní vidění? I proto jsou čočky dobrým parťákem při sportovních aktivitách.

Zejména jednodenní kontaktní čočky mohou výrazně zpříjemnit třeba cestování. Nebalte s sebou zbytečně brýle nebo pouzdra a roztoky na kontaktní čočky. Jednodenní čočky jednoduše na konci dne vyhodíte a nezaberou vám v zavazadle příliš místa.

Kontaktní čočky na bílém pozadí

Nevýhody kontaktní čoček

Pokud se rozhodnete pro kotaktní čočky, nezapomínejte na základy správné hygieny a péče o čočky. Pro vaše zdraví i pohodlí je nezbytné čočky každodenně vyčistit a pravidelně je měnit za nové. Špatné hygienické návyky a přenášení čoček může vést k nepohodlí nebo i nepříjemným komplikacím. Proto vždy dodžujte správný postup pro nošení a čištění vašich kontaktních čoček. Můžete se také rozhodnout pro jednodenní čočky, které nevyžadují čištění ani skladování - jednoduše je na konci dne vyhodíte. Pokud jste začátečník, může vám chvíli trvat, než si zvyknete na jejich nasazování a vyndávání. Je to ale otázka cviku a nejspíš to pro vás bude brzy hračka. Ačkoliv se kontaktní čočky hodí na většinu aktivit, neměly by přijít do kontaktu s vodou. Čočky je potřeba vyjmout před sprchováním, plaváním a pobytu v sauně nebo páře.