Tipy na správnou hygienu v oblasti kontaktních čoček

Nosit kontaktní čočky přináší mnoho výhod - je to pohodlné a zdaleka ne tak drahé, jako to bývalo dříve. Nicméně nese to s sebou i určitou míru zodpovědnosti. Aby bylo nošení čoček bezpečné a zdravé, je potřeba znát a dodržovat několik pravidel týkajících se zacházení s čočkami a jejich správné údržby. Připravili jsme pro vás několik hygienických tipů pro zacházení s čočkami.

Budete-li dodržovat následující pravidla, vyhnete se nepohodlí a případným zdravotním komplikacím spojeným s nošením kontaktních čoček. Chceme, aby byly vaše oči spokojené a zdravé.

Co MUSÍTE dělat, nosíte-li kontaktní čočky

Tipy na péči o kontaktní čočky

Každodenní rutina

 • Dobře umyté a osušené ruce jsou základ. Než začnete s čočkami manipulovat, umyjte si pečlivě ruce mýdlem a následně je osušte ručníkem. Vyhněte se používání papírových ručníků, které mohou na rukou zanechat zbytky vláken. Také pozor na dlouhé nehty.
 • Pravidelně a pečlivě čistěte čočky čerstvým roztokem. Používejte zásadně čerstvý roztok ze sterilní lahve. Roztok z předešlého dne vylijte z pouzdra, abyste si při vyndávání čoček bezpečně vzpomněli, že máte pouzdro naplnit roztokem novým. Pokud je láhev s roztokem otevřená déle než tři měsíce, roztok už nepoužívejte, je prošlý.
 • Čistěte také pouzdro na čočky a měňte ho jednou za tři měsíce. Nezapomeňte se starat ani o pouzdro na čočky. Pravidelně ho omývejte roztokem, abyste pouzdro zbavili nebezpečných bakterií a usazenin. Pouzdro byste měli měnit za nové minimálně jednou za tři měsíce.

Rady optika

 • Choďte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři. I když nepociťujete změny vidění, je vhodné jednou do roka navštívit očního lékaře a nechat si vyšetřit zrak. Váš lékař může včas diagnostikovat potenciální zdravotní obtíže ještě dříve, než si jich stačíte všimnout. Oční lékař nebo optometrista vám může také odborně aplikovat kontaktní čočky a dát konkrétní doporučení.
 • Držte se doporučení svého lékaře. Vždy se řiďte aktuálním předpisem od svého lékaře a následujte i případná další doporučení. Váš lékař je odborník, který podrobně vyšetří vaše oči a na základě vaší anamnézy a životního stylu vám dá konkrétní doporučení.
 • Noste brýle u sebe “pro strýčka příhodu”. Ať už jste na cestách, dovolené, nebo jdete do práce, mějte při ruce i své dioptrické brýle pro případ, že s kontaktními čočkami něco nebude v pořádku, nebo si vaše oči budou potřebovat odpočinout.

Dlouhodobé návyky

 • Noste sluneční nebo jiné ochranné brýle. Kontaktní čočky mívají zabudovaný UV filtr, ale je třeba myslet na to, že čočka nepokrývá celý povrch oka, a tedy celé oko nechrání. Proto i při používání kontaktních čoček s UV filtrem je dobré nezapomínat na kvalitní sluneční brýle. Pokud pracujete v prašném prostředí, používejte ochranné brýle, abyste zabránili podráždění očí.
 • Pozor na aerosoly. Pokud máte na očích kontaktní čočky, vyhněte se používání aerosolů jako jsou spreje na vlasy, deodoranty a parfémy. Spreje obsahují miniaturní částečky, které mohou vniknout do očí a způsobit nežádoucí komplikace.
 • Připravte se na cesty - sbalte si roztok, pouzdro, zrcátko atd. Cestujete s kontaktními čočkami? Buďte připraveni! Nezapomeňte na antibakteriální pouzdro, cestovní balení roztoku, zrcátko a případně kleštičky nebo pinzetku, pokud jste zvyklí je používat. Mohlo by se vám hodit pouzdro na kontaktní čočky se zrcátkem, ve kterém najdete vše v malém praktickém balení.

Co NESMÍTE dělat a na co si dát pozor, nosíte-li kontaktní čočky

Co nedělat při péči o kontaktní čočky

Každodenní rutina

 • Čočky a voda - to rozhodně není dobrý nápad. K čištění a uchovávání čoček nikdy nepoužívejte vodu, sliny, ani jiné tekutiny, které k těmto účelům nejsou určeny. Voda z kohoutku obsahuje mikroorganismy a bakterie, které neškodí lidskému organismu, ale mohou způsobit vážné oční infekce.
 • Roztok používejte jen jednou a nepřelévejte ho do jiné láhve. Vylejte roztok z pouzdra ihned poté, co si nasadíte čočky. Nechte pouzdro vyschnout a při vyndávání čoček do něj nalijte čerstvý roztok. Pokud jste na cestách, vozte s sebou menší cestovní balení roztoku. Rozhodně nepřelévejte roztok do menší lahve (porušili byste sterilní prostředí roztoku).
 • Pozor na promíchání pravé a levé čočky. Používejte pouzdro s rozlišenou pravou a levou stranou. Zvykněte si dávat čočky na správné místo, abyste se vyhnuli nedopatření, kdy čočky omylem prohodíte.

Rady optika

 • Nepřespávejte s kontaktními čočkami, pokud to neschválil váš oční lékař. Čočky s prodlouženým nebo kontinuálním nošením jsou jistě revolučním řešením v oblasti korekce zrakových vad. Nicméně přespávání s čočkami se nedoporučuje, pokud ho neschválí oční lékař. Jednoduše řečeno, zdaleka ne každé oči snesou nepřetržité nošení čoček. Proto tuto variantu konzultujte se svým lékařem.
 • Nikdy nepoužívejte prošlé čočky nebo prošlý roztok. Prošlý roztok může být kontaminovaný, u prošlých čoček dochází k degradaci materiálu. Neriskujte podráždění očí, nebo že se vám čočka v oku rozpadne. Kontrolujte datum expirace produktů na obalu.
 • Nepoužívejte podomácku vyrobené roztoky nebo pouzdra. Rozhodně nezkoušejte čistit čočky podomácku vyrobeným solným roztokem, alkoholem, jedlou sodou nebo octem! Na čištění a uchovávání čoček nepoužívejte jiný druh roztoku, než je k tomuto účelu určen. Používání správného roztoku zajistí vašim očím zdraví a pohodlné nošení čoček.

Dlouhodobé návyky

 • Plavání, sprchování a saunování s kontaktními čočkami není dobrý nápad. Jakýkoliv kontakt čoček s vodou znamená riziko bakteriální nákazy nebo infekce. Při plavání doporučujeme používat plavecké brýle a pokud nutně potřebujete čočky, pak jsou nejvhodnější jednodenní, které vyhodíte ihned po skončení aktivity. Jako lehká prevence proti bakteriím mohou pomoci i oční kapky, které odplaví nežádoucí částečky z oka.
 • Nejdříve čočky, potom make-up. Kontaktní čočky si vždy nasazujte dříve, než aplikujete jakoukoli kosmetiku. Stejně tak čočky nejprve vyjměte a teprve potom make-up odstraňujte. Tyto návyky minimalizují riziko, že se částečky make-upu dostanou na čočku nebo přímo do oka.
 • Kontaktní čočky, pouzdra a líčidla s nikým nesdílejte. Může to být pokušení, vyzkoušet si kamarádčiny nové barevné čočky, nebo si půjčit její řasenku. Ale půjčování těchto produktů může vést k riziku očních infekcí. Je v pořádku být trochu sobecký, když jde o vlastní zdraví.