Tipy na správnou hygienu v oblasti kontaktních čoček
Nosit kontaktní čočky přináší mnoho výhod - je to pohodlné a zdaleka ne tak drahé, jako to bývalo dříve. Nicméně nese to s sebou i určitou míru zodpovědnosti. Aby bylo nošení čoček bezpečné a zdravé, je potřeba znát a dodržovat několik pravidel týkajících se zacházení s čočkami a jejich správné údržby. Připravili jsme pro vás několik hygienických tipů pro zacházení s čočkami.
Budete-li dodržovat následující pravidla, vyhnete se nepohodlí a případným zdravotním komplikacím spojeným s nošením kontaktních čoček. Chceme, aby byly vaše oči spokojené a zdravé.
Co MUSÍTE dělat, nosíte-li kontaktní čočky

Každodenní rutina
- Dobře umyté a
osušené ruce jsou základ.
Než začnete s čočkami manipulovat, umyjte si pečlivě ruce mýdlem a následně je osušte ručníkem. Vyhněte se používání papírových ručníků, které mohou na rukách zanechat zbytky vláken. Také pozor na dlouhé nehty.
- Pravidelně a pečlivě čistěte čočky čerstvým
roztokem.
- Čistěte také pouzdro
na čočky a měňte ho jednou za tři měsíce.
Rady optika
- Choďte
na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři.
I když nepociťujete změny vidění, je vhodné jednou do roka navštívit očního lékaře a nechat si vyšetřit zrak. Váš lékař může včas diagnostikovat potenciální zdravotní obtíže ještě dříve, než si jich stačíte všimnout. Oční lékař nebo optometrista vám může také odborně aplikovat kontaktní čočky a dát konkrétní doporučení.
- Držte se doporučení svého
lékaře.
- Noste brýle u sebe “pro strýčka
příhodu”.
Ať už jste na cestách, dovolené, nebo jdete do práce, mějte při ruce i své dioptrické brýle pro případ, že s kontaktními čočkami něco nebude v pořádku, nebo si vaše oči budou potřebovat odpočinout.
Dlouhodobé návyky
- Noste
sluneční nebo jiné ochranné brýle.
Kontaktní čočky mívají zabudovaný UV filtr, ale je třeba myslet na to, že čočka nepokrývá celý povrch oka, a tedy celé oko nechrání. Proto i při používání kontaktních čoček s UV filtrem je dobré nezapomínat na kvalitní sluneční brýle. Pokud pracujete v prašném prostředí, používejte ochranné brýle, abyste zabránili podráždění očí.
- Pozor na aerosoly.
Pokud máte na očích kontaktní čočky, vyhněte se používání aerosolů jako jsou spreje na vlasy, deodoranty a parfémy. Spreje obsahují miniaturní částečky, které mohou vniknout do očí a způsobit nežádoucí komplikace.
- Připravte se na cesty - sbalte si roztok,
pouzdro, zrcátko atd.
Co NESMÍTE dělat a na co si dát pozor, nosíte-li kontaktní čočky

Každodenní rutina
- Čočky a voda - to rozhodně není dobrý
nápad.
K čištění a uchovávání čoček nikdy nepoužívejte vodu, sliny, ani jiné tekutiny, které k těmto účelům nejsou určeny. Voda z kohoutku obsahuje mikroorganismy a bakterie, které neškodí lidskému organismu, ale mohou způsobit vážné oční infekce.
- Roztok používejte jen jednou a nepřelévejte ho
do jiné láhve.
Vylejte roztok z pouzdra ihned poté, co si nasadíte čočky. Nechte pouzdro vyschnout a při vyndávání čoček do něj nalijte čerstvý roztok. Pokud jste na cestách, vozte s sebou menší cestovní balení roztoku. Rozhodně nepřelévejte roztok do menší lahve (porušili byste sterilní prostředí roztoku).
- Pozor
na promíchání pravé a levé čočky.
Používejte pouzdro s rozlišenou pravou a levou stranou. Zvykněte si dávat čočky na správné místo, abyste se vyhnuli nedopatření, kdy čočky omylem prohodíte.
Rady optika
- Nepřespávejte s
kontaktními čočkami, pokud to neschválil váš oční lékař.
Čočky s prodlouženým nebo kontinuálním nošením jsou jistě revolučním řešením v oblasti korekce zrakových vad. Nicméně přespávání s čočkami se nedoporučuje, pokud ho neschválí oční lékař. Jednoduše řečeno, zdaleka ne každé oči snesou nepřetržité nošení čoček. Proto tuto variantu konzultujte se svým lékařem.
- Nikdy nepoužívejte prošlé čočky nebo
prošlý roztok.
Prošlý roztok může být kontaminovaný, u prošlých čoček dochází k degradaci materiálu. Neriskujte podráždění očí, nebo že se vám čočka v oku rozpadne. Kontrolujte datum expirace produktů na obalu.
- Nepoužívejte
podomácku vyrobené roztoky nebo pouzdra.
Rozhodně nezkoušejte čistit čočky podomácku vyrobeným solným roztokem, alkoholem, jedlou sodou nebo octem! Na čištění a uchovávání čoček nepoužívejte jiný druh roztoku, než je k tomuto účelu určen. Používání správného roztoku zajistí vašim očím zdraví a pohodlné nošení čoček.
Dlouhodobé návyky
- Plavání, sprchování
a saunování s kontaktními čočkami není dobrý nápad.
- Nejdříve čočky, potom make-up.
Kontaktní čočky si vždy nandavejte dříve, než aplikujete jakoukoli kosmetiku. Stejně tak čočky nejprve vyjměte a teprve potom make-up odstraňujte. Tyto návyky minimalizují riziko, že se částečky make-upu dostanou na čočku nebo přímo do oka.
- Kontaktní čočky,
pouzdra a líčidla s nikým nesdílejte.
Může to být pokušení, vyzkoušet si kamarádčiny nové barevné čočky, nebo si půjčit její řasenku. Ale půjčování těchto produktů může vést k riziku očních infekcí. Je v pořádku být trochu sobecký, když jde o vlastní zdraví.