Kontaktní čočky: základní charakteristiky v kostce
Kontaktní čočky se vyrábí v mnoha variantách a disponují různými vlastnostmi. Pokud se chcete v jejich základních charakteristikách zorientovat, přinášíme vám krátkého průvodce, který vám napoví, co je dobré před nákupem čoček vědět, seznámí vás s jednotlivými typy čoček a jejich periodou výměny. Samozřejmě v případě, že budete i nadále mít pochybnosti či otázky, neváhejte kontaktovat svého optometristu nebo očního lékaře. Je jejich práce přesně zjistit, který typ zrakové korekce je pro vás ten správný.
Materiál čoček: hydrogel versus silikon-hydrogel
Hydrogel je uměle vytvořený hydrofilní (vodu vázající) materiál. Je to nejstarší materiál užívaný na měkké kontaktní čočky, a je často levnější než silikon-hydrogel. Tento materiál obsahuje velké množství vody a tím pádem je biokompatibilní. Hydrogel sám o sobě není moc prodyšný materiál, tím pádem pro kyslík není možné snadno jím projít. Molekuly kyslíku se přes hydrogel dostávají pomocí procesu difúze. Dodnes jsou hydrogelové čočky stále velmi pohodlné a dobře snášené, zejména nositeli s citlivýma očima.
Silikon-hydrogel je v oblasti výroby čoček nejnovějším materiálem. Hydrogelová část zajišťuje velmi dobrý podíl vody a silikon dodává vysokou propustnost kyslíku. Tento materiál byl vyvinut později než hydrogel a bývá trochu dražší. I když mají silikon-hydrogelové čočky velmi dobrý obsah vody, má tento materiál o poznání méně vody než hydrogel, což dělá čočky náchylnější k usazování nečistot a vysychání. Na druhou stranu propustnost kyslíku je o dost vyšší, což pomáhá snížit příznaky spojené s nedostatkem kyslíku. Díky tak vysoké propustnosti kyslíku jsou některé silikon-hydrogelové čočky schváleny ke kontinuálnímu nošení.
Je tedy lepší hydrogel nebo silikon-hydrogel? Shodneme se, že silikon-hydrogel je pokročilejší a má lepší vlastnosti než hydrogel. Avšak hydrogelové čočky jsou stále některými uživateli preferovány a pro některé nositele mohou být lepší volbou. Zvláště pokud jde o čočky s kratší periodou výměny, je hydrogel stále velmi populární. Záležet tedy bude především na stavu vašich očí a vašich potřebách.
Důležitost kyslíku a vody
Jak kyslík, tak voda, jsou velmi důležité pro zdraví našich očí. Vysoký obsah vody v kontaktních čočkách zajišťuje, že se pohodlně nosí; jsou hydratované a oku příjemné. Díky vysoké propustnosti kyslíku se k rohovce dostává dostatek kyslíku, který je třeba, aby byly oči zdravé. Ve většině případů u čoček volíme mezi vyšším obsahem vody a vyšší propustností kyslíku. Při výběru záleží na potřebách konkrétního uživatele. Někteří nositelé perfektně snáší čočky s nízkou propustností kyslíku, zatímco jiní nositelé mohou potřebovat čočky s vysokou propustností. Proto doporučujeme nové čočky nejprve vyzkoušet za asistence vašeho optika nebo očaře (oční specialisté mívají k dispozici zkušební páry čoček přímo od výrobce).
Čočky s prodlouženou nebo kontinuální dobou nošení?
Kontaktní čočky s prodlouženou nebo kontinuální dobou nošení jsou ideální pro nositele, kteří si chtějí plně užít pohodlí čoček bez jejich vyndání na noc. Tyto čočky jsou vyrobeny z revolučních silikon-hydrogelových materiálů, což zajišťuje až šestkrát vyšší propustnost kyslíku v porovnání s klasickými čočkami. Díky tomu jsou čočky vhodné k přespávání. Avšak nositelé musí tento režim nošení nejprve konzultovat s očním lékařem, aby se zamezilo vzniku zdravotních rizik a komplikací. Tato metoda nošení čoček není vhodná pro každého!
Typy korekcí zraku
Moderní kontaktní čočky byly navrženy ke korekci různých zrakových vad - každá zraková vada má svůj odpovídající typ korekce. Níže se podíváme na hlavní typy kontaktních čoček a rozdíly mezi nimi. Detaily týkající se typu čoček a jejich parametrů budou vždy uvedeny na vašem předpisu.
Sférické nebo asférické čočky
Sférické kontaktní čočky jsou čočky, které nabízejí základní korekci. Mají stejnou dioptrii v celé optické části čočky a slouží ke korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti. Tento typ čočky nabídne stabilní korekci. Všechny značky sférických čoček jsou dostupné v široké škále plusových a minusových dioptrií.
V rámci kategorie sférických čoček můžeme čočky dále rozdělit na sférické a asférické. Sférické čočky jsou nejběžnější typ čoček a nabízí klasickou korekci vidění. Avšak jejich sférický tvar ne vždy správně láme všechny paprsky světla. To znamená, že podél okraje čočky se může objevit lehké zkreslení obrazu či barev. Asférické čočky se směrem k okrajům ztenčují. Tento tvar dokáže lépe a přirozeněji lámat světlo a tím zostřit a zjasnit vidění. Asférické čočky jsou také schopné korigovat lehčí formy astigmatismu. Tento typ čoček se ukazuje jako velmi funkční například za zhoršených světelných podmínek.
Torické čočky
Torické kontaktní čočky slouží ke korekci astigmatismu. Astigmatismus je běžná vada, která je obvykle způsobena nepravidelným zakřivením rohovky. Tato nerovnost může být korigována pomocí asférických torických kontaktních čoček. Kromě dioptrie, zakřivení a průměru mají torické kontaktní čočky také speciální parametry - osu (AX) a cylindrickou dioptrii (CYL), které jsou potřebné ke korekci astigmatismu. To znamená, že budete při objednávání čoček muset pečlivě vyplnit dvě další hodnoty. Nedaří se vám v předpisu najít všechny potřebné hodnoty? Než zakoupíte čočky s parametry, které by se mohly od vašeho předpisu odchylovat, poraďte se se svým optikem či očním lékařem.
Multifokální čočky
Multifokální kontaktní čočky (také nazývány bifokální či varifokální) slouží ke korekci presbyopie, tedy vetchozrakosti - problému, který se objevuje s věkem, nejčastěji u lidí po čtyřicítce, a je způsoben ztrátou elasticity oční čočky. Multifokální čočky mají více ohnisek a je možné je použít místo bifokálních nebo multifokálních brýlí. Tyto čočky umožňují ostré vidění na všechny vzdálenosti a schopnost pohodlně vidět bez brýlí. Multifokální čočky mohou také pomoci odstranit některé zdravotní problémy, jako jsou bolesti hlavy, závratě a únava očí. V předpisu bývají charakterizovány přídavnou hodnotou adice (ADD).
Plán výměny
Kontaktní čočky vždy mají určitý plán výměny, nejčastěji denní, čtrnáctidenní či měsíční. Plán výměny uvádí, jak dlouho můžete čočky nosit. Denní čočky mohou být nošeny pouze den, čtrnáctidenní maximálně 14 dní a měsíční 30 dní. U jednotlivých typů čoček by neměla být překročena jejich určená doba nošení. Přečtěte si, jaká rizika způsobuje přenášení čoček. Pokud čočky nejsou navrženy pro prodloužené či kontinuální nošení, nikdy byste v nich neměli spát!
Další vlastnosti čoček
Některé novější typy čoček mohou mít další charakteristiky a složky, které mají za cíl čočky vylepšit a udělat je ještě pohodlnějšími. Avšak některá tato vylepšení vám nemusí sednout, proto si nejprve vždy pořiďte zkušební pár čoček u vašeho optika či očního lékaře.
UV filtr
Kontaktní čočky mohou obsahovat UV filtr. Tento filtr pomáhá blokovat škodlivé ultrafialové záření a chrání část očí před sluncem - chrání oční rohovku. Vždy byste měli myslet na to, že kontaktní čočka nezakrývá celé oko. Abyste správně chránili své oči před slunečním zářením, budete potřebovat kvalitní sluneční brýle. Čočky s UV filtrem jsou skvělý způsob, jak dále podpořit ochranu vašich očí před UV zářením, ale co se týče celkové ochrany očí, nikdy nemohou nahradit sluneční brýle.
Manipulační zabarvení
Manipulace s čirými kontaktními čočkami nemusí být úplně jednoduchá. Aby byly čočky v roztoku lépe vidět, někteří výrobci přidávají do kontaktních čoček jemné modré zabarvení. Toto zabarvení vám pomáhá čočky snáze najít v blistru či pouzdře, a čočky jsou lépe vidět i při nasazování nebo čištění. Manipulační zabarvení v žádném případě nezmění barvu vašich očí. Pokud je při nošení čoček vidět, tak opravdu minimálně.
Indikátor rub-líc
Při nasazování čoček nemusí být jednoduché všimnout si, jestli je čočka naruby nebo ne. Nošení čočky naruby může bolet a způsobit rozmazané vidění, což znamená, že budete muset čočku vyndat a znovu ji nasadit. Čočka otočená na rub může oči dráždit a způsobit jejich zarudnutí. Někteří výrobci čoček přišli s řešením: indikátor rub-líc. Jde o malá písmena nebo čísla, která jsou naznačena u okraje čočky, a která vám ukážou, jestli je čočka ve správné poloze. Pokud je indikátor správně a dokážete ho přečíst, máte čočku správně. Pokud ne, pak musíte čočku před nasazením obrátit.
Hyaluronát sodný
Hyaluronát sodný (kyselina hyaluronová) je přírodní součást živých organismů. Vyskytuje se v tělesných tekutinách, chrupavkách, kůži, sklivci, a pro kojence také v pupeční šňůře. Jelikož je tato látka tělu přirozená, čočky o ni obohacené jsou dobře přijímány a jsou velmi pohodlné při nošení. Hyaluronát sodný se také používá jako lubrikační činidlo v očních kapkách a roztocích. Díky svým vlastnostem je hyaluronát sodný skvělý doplněk pro hydrataci očí a čoček - dostatečná a kvalitní lubrikace zabraňuje podráždění. Hyaluronát sodný také podporuje obnovu očních buněk.