Začínáme s kontaktními čočkami nebo brýlemi - získání předpisu

Přemýšlíte o koupi nových brýlí online? Nebo vás láká vyzkoušet pohodlí kontaktních čoček? Na následujících řádcích vás provedeme základními kroky a otázkami, které vás nejčastěji zajímají. Než začnete nosit kontaktní čočky nebo brýle, čeká vás návštěva očního lékaře nebo optometristy, který vám vystaví předpis. Pokud zvolíte kontaktní čočky, oční specialista vám je také nasadí a vysvětlí, jak na to. Co můžete čekat od prvního vyšetření:

 • Vyšetření očí a přeměření parametrů oka (dioptrií, průměru a zakřivení) nezbytné pro vystavení předpisu na brýle nebo kontaktní čočky
 • Sdělte svému lékaři, jestli chcete předpis na brýle nebo kontaktní čočky – předpis se může lišit
 • V případě zvolení kontaktních čoček dostanete pravděpodobně doporučení na konkrétní typ, který bude odpovídat provedenému měření, vašemu zdravotnímu stavu a životnímu stylu
 • Oční specialista vám aplikuje kontaktní čočky a posoudí, zda byl zvolen vhodný typ. Pravděpodobně vás nechá cca 30 minut čekat, jestli se čočka dobře usadí na oku
 • Můžete si vyžádat několik zkušebních čoček na vyzkoušení v pohodlí domova
 • Jakmile získáte potřebný recept, můžete si kdykoliv objednat nové brýle nebo kontaktní čočky. Jak rozumět jednotlivým parametrům na předpisu?

V naší Alensa optice (Lazarská 13/8, Praha 2) nabízíme našim klientům měření zdarma. Rezervujte si svůj čas

Oční specialista provádí vyšetření oka

Brýle nebo čočky? Jaký je váš životní styl?

Je dobré vědět, že předpis na dioptrické brýle se liší od předpisu na kontaktní čočky. Kontaktní čočky sedí přímo na oku, a proto je potřeba provést některá specifická měření. Pokud chcete například přejít z brýlí na čočky, je vhodné navštívit očního lékaře a nechat si zrak přeměřit.

Kontaktní čočky poskytují mnoho výhod zejména lidem s aktivním životním stylem. Moderní technologie umožňují výrobu velmi pohodlých čoček a atraktivní je také jejich klesající cena. Aktivně sportující jedinci, nebo lidé, kteří potřebují brýle na blízko, velmi oceňují flexibilitu a pohodlí, které jim kontaktní čočky nabízejí. Někdo se chce jen zbavit nepříjemných obrouček na nose, někdo rád střídá brýle s čočkami podle situace. Přečtěte si více o kontaktních čočkách a jejich pro a proti.

Na nic nezapomeňte

Oční specialista s vámi během vyšetření povede i podrobný rozhovor, během kterého se bude pravděpodobně ptát na váš zdravotní stav, na léky, které užíváte, a na chronická onemocnění vyskytující se ve vaší rodině. Podle zjištěných informací nakonec vybere nejvhodnější způsob zrakové korekce. Příklad nejčastěji kladených otázek:

 • Jste vášnivý sportovec?
 • Trávíte hodně času venku a na cestách?
 • Trávíte hodně času prací na počítači?
 • Máte nějaké alergie?
 • Jak důležité jsou pro vás finanční náklady?

Upřímné odpovědi na tyto otázky pomohou k výběru ideálního způsobu korekce. Možná potřebujete dioptrické brýle, možná budete vhodný kandidát na kontaktní čočky s prodlouženým režimem nošením, nebo na nošení čoček jednodenních, dvoutýdenních, či měsíčních. Možná budete potřebovat kontaktní čočky pro korekci astigmatismu, nebo čočky multifokální. Zjistěte si více informací o jednodenních; čtrnáctidenních a měsíčních čočkách, nebo o různých vlastnostech kontaktních čoček.

Nasazování kontaktních čoček

Zvyknout si na brýle obvykle trvá jen chvilku. Čočky brýlí jsou během výroby vycentrovány přesně podle vašich parametrů. Pokud máte pocit, že vám brýle úplně nesedí, zkušený optik vám brýle přizpůsobí například jemným ohnutím stranic.

Na kontaktní čočky si možná budete chvíli zvykat – přeci jen jde o nový pocit. Po první aplikaci zhodnotí oční specialista, jestli čočky správně sedí a provede test zraku. Také si za jeho asistence budete moct vyzkoušet nasazování a vyndávání čoček. Na závěr budete poučeni o základech hygieny a péče o čočky a oftalmolog si vás pravděpodobně pozve na kontrolní prohlídku. Možná se vám bude hodit několik tipů na nasazování a vyjmutí čoček.

Zkušební kontaktní čočky

Zkušební kontaktní čočky od kontaktologa

Pouze oční lékař (kontaktolog) je oprávněn poskytnout vám zkušební kontaktní čočky. Jakmile vám doporučí vhodnou značku a vyhovující typ, můžete si pak další kontaktní čočky objednávat v našem obchodě i bez předložení lékařského předpisu. I když budete své čočky objednávat online, nezapomínejte dodržovat pravidelné kontroly u lékaře, který včas zjistí změnu parametrů.

A co barevné kontaktní čočky?

Pokud máte zájem o nošení barevných kontaktních čoček bez dioptrií pouze pro kosmetické účely, například na Halloween, je vhodné konzultovat to s očním lékařem. Je důležité, aby vám i barevné kontaktní čočky správně seděly, a to zvlášť pokud jste čočky nikdy nenosili. Co když máte citlivé oči se sklonem k vysychání? Stejné doporučení platí pochopitelně i pro nošení barevných kontaktních čoček dioptrických.