Jak udržet brýle čisté a prodloužit jejich životnost

Nosíte brýle a zajímá vás, jak docílit toho, aby vám vydržely v dobrém stavu co nejdéle? Ať už nosíte brýle každý den, nebo máte sluneční či designové dioptrické brýle jen na příležitostné nošení, určitě se hodí několik tipů, jak s brýlemi správně zacházet. V dnešní době je možné pořídit kvalitní značkové brýle online za nejlepší cenu. Moderní brýlové čočky obvykle obsahují povrchové úpravy, které zabraňují poškrábění a usazování nečistot. Nicméně i přesto je dobré mít napaměti několik pravidel:

Brýle mají rády pravidelné čištění

Jak je to vlastně s povrchovými úpravami, které zabraňují znečištění brýlí? Tvrzení a tak zvaná hydrofobní vrstva pomáhají odpuzovat nečistoty a kapky vody, takže je čištění brýlových skel jednodušší a rychlejší, nicméně neznamená to, že by brýle zůstaly křišťálově čisté samy od sebe. I ty nejkvalitnější dioptrické nebo sluneční brýle musí být čas od času vyčištěny:

  • Brýle můžete před vyleštěním opláchnout vodou.
  • K čištění a leštění brýlí používejte vždy hadřík, který je k tomuto účelu určený - například hadřík z mikrovláken. Ten bývá často součástí základního balení, když brýle kupujete.
  • Vyhněte se používání ručníků, kapesníků nebo jiných textilií, které mohou zanechat na brýlových sklech škrábance.
  • Pokud chcete použít sprej nebo jiný čisticí prostředek, použijte prostředek určený k čištění brýlí. Jiné produkty mohou poničit povrchovou úpravu brýlových skel.
  • Pokud chcete použít nějaký běžne dostupný prostředek z domácnosti, vyhněte se prostředkům obsahujícím agresivní složky (např. amoniak).
  • Brýle si můžete nechat profesionálně vyčistit ultrazvukem v optice.
Čištění brýlí hadříkem

Mějte vždy po ruce pouzdro na brýle

Pozor na poškrábání nebo jiné mechanické poničení brýlí. I když vaše brýle třeba vypadají poměrně bytelně, každému je jasné, že pokud si na ně někdo sedne, nebo třeba spadnou na zem, nemusejí to přežít. Mějte vždy při ruce pevné pouzdro na brýle a ukládejte do něj brýle vždy, když je zrovna nemáte na nose. Pokud si navyknete ukládat brýle do pouzdra, nebude se vám už stávat, že je omylem položíte na tvrdý povrch, který poškrábe čočky.

Nasazování a sundavání oběma rukama

Při nasazování a sundavání brýlí používejte obě ruce. Pokud s brýlemi manipulujeme vždy jen jednou rukou, časem může dojít k pokřivená obrouček, nebo vylomení stranic. Zkuste to - tahle maličkost pomůže prodloužit životnost vašich brýlí!

Pozor na vysoké teploty

Některé materiály nemají rády velmi vysoké teploty. Proto si nezapomeňte sundat brýle vždy, když jdete do sauny nebo páry. V letním období dávejte pozor, abyste brýle nenechávali na místech exponovaných sluncem - například na palubní desce auta. Extrémni teploty mohou zdeformovat brýlové obruby.

Pozor na leptavé látky

Některé látky mohou poničit povrchovou úpravu skel, nebo třeba odbarvit obroučky. Možná vás nenapadne, že byste si měli dát pozor na přípravky na úpravu vlasů, některé čisticí prostředky, nebo sůl obsaženou v mořské vodě.

Tip na závěr: jedete na dovolenou k moři a bojíte se o své brýle? Zkuste jako alternativu jednodenní kontaktní čočky.