Sluneční brýle pohledem optometristky – nejčastější otázky a odpovědi

Na otázky týkající se slunečních brýlí odpovídá Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.

Optometristka firmy Alensa Kristýna Štěbetáková

Kristýna Štěbetáková je optička a optometristka. Po čtyřech letech studia zdravotnického lycea vystudovala bakalářský obor optiky a optometrie na Fakultě Biomedicínského Inženýrství ČVUT. V Alensa.cz působí od roku 2017.

Jak poznáme kvalitní sluneční brýle?

Především podle míry zabarvení čoček, ale nemusí to být vždy pravidlem. Světlé čočky mohou být kvalitní, ale pokud jde o ochranu, nemusí být až tak účinné. Jsou to spíše "městské brýle".

Brýle bývají označené štítkem nebo nápisem na stranici, popřípade na čočce - polarizace, prizm (druh kontrastních skel), kategorie. Neznačené brýle mohou mít také vhodné vlastnosti, ale v tom případě by je měl znát prodejce a dokázat je nejen vysvětlit, ale též ukázat.

Z jakého důvodu je zásadní správná volba slunečních brýlí? A jak si brýle vybrat?

Sluneční brýle chrání naši sítnici před škodlivým slunečním zářením a pomáhají nám při orientaci v oslňujícím a ostrém světle. Máme 4 druhy slunečního filtru: 0-1, 2, 3, 4. Stupeň 0-1 označuje čiré ochranné čočky a také čočky rozjasňující (žluté a oranžové). Kategorie 2 zahrnuje brýlové čočky zabarvené na cca 70 %, v kategorii 3 pak máme čočky se zabarvením okolo 85 % (nejvyužívanější varianta přes léto). Kategorie 4 využívá zabarvení čoček v míře 95 %. Tyto brýle jsou vhodné především ve vysokohorských polohách, na pláži nebo na poušti. Kategorie 4 se nedoporučuje pro řízení auta.

Jaký by měly mít brýle UV filtr, aby vůbec chránily náš zrak?

Nejprve to vezměme podle kategorií: na jarní sluníčko stačí kategorie 2, v létě je vhodnější 3. stupeň. UV ochrana by měla fungovat proti záření UV-A i UV-B. Například i některé čiré čočky mohou chránit před UV-A, stejně tak UV-A blokují i čočky s filtrem modrého světla. Pokud je čočka zabarvená, tak má větší tendenci dosáhnout ochrany před UV-A i UV-B, ale měli bychom si to při koupi brýlí vždy ověřit.

Jaký by měly mít sluneční brýle certifikát?

Evropský certifikát CE indikuje UV ochranu až do 380 nanometrů (UV-B má vlnovou délku 280-315 nm, UV-A 315-380 nm). Značku CE najdeme na vnitřní straně stranic. Dále by na brýlích měly být uvedené jejich vlastnosti: polarizace, dobarvování, prizm, kategorie apod.

Jaké sluneční brýle se doporučují pro děti a jaké pro dospělé?

Dětem vybíráme kvalitní sluneční brýle především kvůli ochraně, jelikož jejich oči jsou teprve ve vývinu. U dospělých volíme typ i podle využití. Do města stačí nižší míra UV ochrany, ale do přírody a do hor se volí UV ochrana vyšší. K vodě nebo při řízení zase využijeme brýle s polarizací, která odstraňuje nepříjemné odlesky od vodní hladiny.

Jakou další ochranu oči doporučujete během jarních a letních dní?

Sluneční brýle jsou základ. Případně se může hodit nosit u sebe zvlhčující kapky, kdyby se nám do očí dostaly třeba jemné částice prachu, nebo při pocitu příliš suchých očí. Hodí se i kšilt nebo klobouk, který bude očím stínit.